Venkohled

Výzva k pohybu při nečinnosti v Garmin Fénix 7

Výzva k pohybu při nečinnosti je v hodinkách Fénix 7 ve výchozím nastavení vypnutá. A Garmin bohužel asi dobře ví proč.

Lidské tělo není evolučně uzpůsobeno k dlouhodobé nečinnosti. Především vysedávání u počítače nám prokazatelně škodí. Ať už jde o nemoci pohybového aparátu nebo kardiovaskulární choroby, vysedávání v kanceláři je nebezpečnější než lov medvědů na Yukonu.

Dlouhé sezení je potřeba hlídat a každých pár desítek minut se projít, protáhnout se, krátce si zacvičit. A chytré hodinky jsou na takové hlídání ideálním prostředkem.

Výzvu k pohybu lze v Garmin Fénix 7 aktivovat následovně:

  1. Přidržet tlačítko UP pro Nastavení.
  2. Zvolit Zdraví a wellness.
  3. Zapnout Výzvu k pohybu.

Pokud jsou v nastavení systému povoleny vibrace (implicitně jsou), hodinky po jedné hodině sezení krátce zavibrují a asi na dvě vteřiny zobrazí výzvu Pohyb! A to je celé.

  • Výzvu k pohybu nelze nijak konfigurovat. Nelze nastavit čas, po kterém se spustí, nelze nastavit formu upozornění, požadavky na pohyb, nic.
  • Hodinky zavibrují jen velmi krátce, někdy si toho v zápalu psaní nějakého textu ani nevšimnu.
  • Výzva hned zmizí, hodinky žádný pohyb nevynucují.
  • Zato večer cestou domů vám pár ulic od kanceláře hodinky zavibrují a oznámí POHYB OK. Co to k…a je? Asi to má fungovat tak, že notifikace Pohyb! a POHYB OK ohraničují doporučenou pauzu od sezení, ale téhle podobě je to k ničemu.

A to je vše. Nic dalšího Výzva k pohybu v Garmin Fénix 7 nenabízí. Vlastě ano, ještě je na detailu kroků miniaturní červený proužek, kterému Garmin říká Move bar. V zásadě je ale stejně nanic jako celá Výzva k pohybu.

Celé je to skoro nepoužitelné a každý druhý čínský náramek za pár stovek to umí lépe. Jakkoli mám rád skvěle provázané a komplexní sportovní funkce Garminu, Výzva k pohybu se v současné podobě prostě nepovedla.

Pro hlídání dlouhého sezení u počítače se mi mnohem více osvědčil prográmek Pomotroid. I když jde primárně o nástroj určený pro populární Pomodoro techniku, funguje skvěle i pro upozornění na pohyb.

Seriál Garmin Fénix 7

V seriálu „Garmin Fénix 7“ postupně představuji vybrané zajímavé funkce outdoorových hodinek Fénix 7. Vše intenzivně testuji a zajímá mě především praktická využitelnost – v ideálním případě vedoucí ke zlepšení fyzické kondice, nebo k posílení motivace k dalšímu pohybu. Většina popisovaných funkcí je obdobná i v dalších modelech chytrých hodinek od Garminu.

Garmin Expedice

Ranní zpráva

Sledování spánku

Tréninkový plán na 5 km (trenér Greg McMillan)

Výzva k pohybu při nečinnosti

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *