Venkohled

Tipy na vánoční dárky: 10 knih o cestách za dobrodružstvím

Vánoce se blíží a vy stále nevíte, co koupit svým blízkým? Pokud hledáte dárek pro někoho, kdo miluje cestování a dobrodružství, mám pro vás několik tipů. Následujících 10 knih vás zavede do exotických zemí, na vrcholy hor, přes zamrzlé pláně dalekého severu i do hlubokých jeskyní. Některé knihy se dají koupit nové, jiné už jen v bazarech a antikvariátech. Jste připraveni na dobrodružství?

Bill Bryson, Appalačská stezka

Bill Bryson, Appalačská stezka

Appalačská stezka (AT) patří spolu s Continental Divide (CDT) a Pacific Crest (PCT) k nejvyhlášenějším dálkovým turistickým trasám ve Spojených státech. Bill Bryson se na 3 500 km dlouhý pochod vydal se svým dávným přítelem. Celou stezku nezvládli. Ani náhodou. Vlastně byste dvojici tak nepravděpodobných a nepřipravených dobrodruhů jen těžko hledali. Ale Bill Bryson umí úžasně vtipně psát. Inteligentní humor a přehršle zajímavých informací činí z Appalačské stezky jeden z vůbec nejlepších cestopisů. Podle knihy byl natočen i film (A Walk in the Woods), ústřední dvojici si zahráli Robert Redford a Nick Nolte. 

Jon Krakauer, Útěk do divočiny

Jon Krakauer, Útěk do divočiny

Snad všichni jsme viděli slavný film o mladém idealistovi, který spálil peníze, toulal se po Spojených státech a nakonec našel svůj osud na daleké Aljašce. Příběh Christophera McCandlesse objevil horolezec a novinář Jon Krakauer. Právě jeho kniha se stala předlohou k úspěšnému filmu. Na rozdíl od filmu ale Jon Krakauer setřel z příběhu romantický pel a podal faktický obraz, včetně fatálních chyb, kterých se Chris při svém posledním dobrodružství dopustil.

Kenneth Kamler, Doktor na Everestu

Kenneth Kamler, Doktor na Everestu

V roce 1996 došlo na Mount Everestu k největší tragédii v historii výstupů na tuto horu. Osm horolezců, včetně dvou vůdců expedic – Roberta Halla a Scotta Fischera – zahynulo, když je při sestupu z vrcholu zastihla sněhová bouře. Důležitou úlohu při pomoci přeživším sehrál americký lékař Kenneth Kamler. Jeho kniha líčí nejen dramatické okolnosti neštěstí, ale také se podrobně věnuje medicíně v extrémních vysokohorských podmínkách.

Nicolas Vanier, Dítě sněžných plání

Nicolas Vanier, Dítě sněžných plání

Nicolas Vanier je ostřílený francouzský polárník, dobrodruh, filmový režisér a spisovatel. V knize Dítě sněžných plání popisuje velké roční rodinné dobrodružství. S manželkou a ani ne dvouletou dcerou se vydali na koních napříč Britskou Kolumbií až na Aljašku, kde si postavili srub. Po zamrznutí Yukonu pak na saních se psím spřežením putovali až do o Dawsonu na západě Kanady. Malá Montaine je tak namísto elektroniky a plastových hraček obklopena divokou přírodou, učí se lovit zvěř, sbírat plody, starat se o psí smečku a přežít v krutých mrazech dalekého severu.

Alfred Lansing, Endurance

Alfred Lansing, Endurance

Ambiciózní Královská transantarktická expedice Ernesta Shackletona skončila naprostým neúspěchem. Přesto se polárník Shackleton vrátil v roce 1916 jako hrdina. Rozdrcení lodi Endurance ledem, přežití trosečníků na pomalu tajících krách, cesta v otevřených člunech vydaných na pospas rozbouřeným živlům, přes čtvrt roku živoření na skalnaté pláži Sloního ostrova, 1.300 km dlouhá cesta malého člunu napříč polárním mořem i přechod vysokých hor ostrova Jižní Georgie. Tím vším vstoupili Ernest Shackleton a jeho posádka do historie. Kniha Alfreda Lansinga je nejen úplným popisem celé expedice, ale především svědectvím o neobyčejném odhodlání, odvaze a vůli přežít. 

Ed Viesturs, Na vrchol žádné zkratky nevedou

Ed Viesturs, Na vrchol žádné zkratky nevedou

Koruna Himálaje, všech čtrnáct osmitisícových vrcholů, navíc bez pomoci umělého kyslíku. Ed Viesturs je považován za jednoho z nejlepších himálajských horolezců. Kniha Na vrchol žádné zkratky nevedou není jen o samotných výstupech, ale také o řízení rizik vysokohorského lezení a o fyzické přípravě. Ed Viesturs je sympaťák a dříč, a má to v hlavě srovnané.

Jan Kopka, Ve spárech Aljašky

Jan Kopka, Ve spárech Aljašky

V roce 1925 vypukla v aljašském městečku Nome epidemie záškrtu. Nejbližší sérum bylo v Anchorage, ale kvůli špatnému počasí nebylo možné do odříznutého Nome poslat loď ani letadlo. Na pomoc tedy přes aljašské ledové pláně vyrazila štafeta psích spřežení. Na počest úspěšné záchranné operace se dnes jezdí musherský závod a o týden dřív, na stejné trati, jeden z nejextrémnějších zimních ultramaratonů na světě. 1.800 km pěšky, na lyžích nebo na kole napříč aljašskou divočinou. Bez jakékoli podpory. Jan Kopka se závodu zúčastnil dvakrát. Podruhé, v roce 2007, ho vyhrál. 

Peter Potterfield, V zóně smrti

Peter Potterfield, V zóně smrti

Trojice dramatických příběhů o horolezcích doslova na hraně mezi životem a smrtí. Colby Coombs byl při výstupu na Mount Foraker na Aljašce zasažen lavinou. Jeho dva kolegové zemřeli. Samotný Coombs utrpěl několik zlomenin a devět dní sestupoval dolů. Další příběh vypráví o napínavém sestupu dvou horolezeckých es, Scotta Fischera a Eda Viesturse, z K2. A poslední, možná nejsilnější, je příběhem samotného autora. Zřítil se při výstupu na Chimney Rock. S mnoha zlomeninami pak čekal na záchranu na úzké římse, na které se zachytil při pádu ze skalní stěny. 

William Stone, Na dno světa

William Stone, Na dno světa

Z vysokých hor do hlubokých jeskyní. V jihovýchodním Mexiku se nachází Huautla, nejhlubší jeskynní komplex na západní polokouli. Jeden a půl kilometru hluboké a 88 km dlouhé bludiště tunelů, dómů, puklin, průrev a podzemních řek. William Stone vypráví o svých dramatických expedicích s týmem špičkových jeskyňářů, potápěčů i horolezců. A nabízí nejen pohled doslova do nitra země, ale také na organizaci a průběh takových sestupů, na nutné vybavení a také na smrtelná rizika, která v hlubinách čekají.

Reinhold Messner, Everest sólo

Reinhold Messner, Everest sólo

Co by to bylo za seznam dobrodružných knih o překonávání lidských limitů, kdybychom nezmínili Reinholda Messnera, patrně největšího horolezce všech dob. V knize Everest sólo popisuje svůj asi nejzásadnější kousek, sólový výstup alpským stylem a bez umělého kyslíku na Mount Everest v roce 1980. Navzdory autorství desítek knih není Reinhold Messner moc dobrým spisovatelem, ale lezlo mu to teda parádně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *