Venkohled

Free Solo a The Alpinist: Filmy, které vyvolávají úzkost a lehkou paniku

Free Solo a The Alpinist

Srdce mi rychle tluče, hrudník se úzkostlivě svírá, mozek pociťuje mírnou závrať a lehce panikaří. Mám zpocené dlaně a žaludek jako na vodě. Alex Honnold právě překonává další obtížnou pasáž 900 metrů vysoké a prakticky kolmé skalní stěny El Capitan v kalifornských Yosemitech. Nemá vůbec žádné jištění a pod sebou osm set metrů volné hloubky.

Následující dva filmy dokumentují sportovní výkony doslova na hranici lidských možností.

Free Solo (2018)

V červnu 2017 uskutečnil Alex Honnold první sólový výstup na El Capitan. Bez jakéhokoliv jištění. I špičkoví lezci z doprovodného filmového štábu na kritických úsecích odvraceli oči. 

Alex Honnold je usměvavý sympaťák a současně stoprocentní profesionál. Jeho sólový výstup na žulovou stěnu El Capitan je považován za jeden z největších sportovních výkonů současnosti. Za Free Solo si horolezec a režisér Jimmy Chin spolu s manželkou Elizabeth odnesli Oscara za nejlepší dokument.

The Alpinist (2020)

Zatímco Alex Honnold je profesionál každým coulem a své extrémní sólové výstupy má pečlivě připravené, Marc-André Leclerc sólově zdolával ledové alpské stěny veden snad jen instinktem. A samozřejmě bohatými zkušenostmi. Od prvních záběrů lezení v ledopádech je ale jasné, že jednou musí dojít k nevyhnutelnému.

Marc-André Leclerc byl svéráz. Co ale nesmírně obdivuji, je jeho naprosté odevzdání tomu, co ho bavilo a naplňovalo. Žil ve stanu v lese, chvíli dokonce přespával ve sněhové jámě u parkoviště, neměl žádný dům, práci, dokonce ani telefon, lezení obětoval úplně všechno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *