Venkohled

Sledování spánku v Garmin Fénix 7

Sledování spánku dnes nějakým způsobem umějí i ty nejlevnější fitness náramky od nejrůznějších obskurních čínských výrobců. Jak si stojí a co navíc nabízí vlajková loď outdoorových hodinek od Garminu?

Monitoring spánku v Garmin Fénix 7 kombinuje měření

  • srdečního tepu,
  • variability srdečního tepu
  • a pohybů z akcelerometru.

V potaz zřejmě bere přednastavenou obvyklou dobu spánku (např. 22:00 – 6:00) a velmi přesně si poradí i s tím, když se této doby vůbec nedržíte. Takže když dlouho po půlnoci koukáte na fakt už poslení video na YouTube, Garminy správně rozeznají, že ještě nespíte.

Garmin Fénix 7 spánek detekují zcela automaticky, režim spánku není potřeba zapínat ani vypínat. Hodinky rozpoznají i dobu, kdy se vprostřed noci vzbudíte a jdete třeba na záchod, nebo se jen tak převalujete. Měření doby spánku je přesné a spolehlivé, ani po několika týdnech každonočního testování jsem nezaznamenal žádný problém. Odpolední šlofík se ale do spánku nezapočítá.

Shrnutí v hodinkách

Ráno na vás v hodinách čeká stručné shrnutí.

Celkovou kvalitu spánku Garmin ohodnotí takzvaným skórem spánku. Skóre spánku bere v potaz nejen celkovou délku spánku a délku jednotlivých fází spánku, ale sofistikovaným způsobem odvozuje i zotavení organizmu na základě variability srdečního tepu. Někdy je skutečně vidět, že skóre spánku nemusí vždy korelovat s délkou spánku, je tedy možné mít kvalitní krátký spánek a nekvalitní dlouhý spánek.

Na hodinkách si lze přečíst krátké shrnutí, většinou v podobě generických a stále se opakujících krátkých vět. V mém případě typicky: “Přestože jste spali dostatečně dlouho, váš spánek byl neklidný”. Občas ale Garmin přidá nějaký zajímavý hlubší postřeh.

Mobilní aplikace

V mobilní aplikaci Garmin Connect je kromě běžných přehledů navíc ještě detailnější pohled na jednotlivé fáze spánku (analýzu dýchání a pulzní oxymetr si necháme na jindy).

Fáze spánku

  • Hluboký spánek je důležitý pro posílení imunity, regeneraci svalů a měkkých tkání a načerpání energie na další den. Jeho délka by měla představovat 16 – 33 % celkové délky spánku.
  • Lehký spánek (v Xiaomi mu hezky říkají zahřívání, ačkoli tělesná teplota klesá) je důležitý pro odpočinek a opravu buněk. Během lehkého spánku také náš mozek zpracovává vzpomínky a fakta. Délka lehkého spánku by měla představovat 30 – 64 % celkové délky spánku.
  • REM fáze je důležitá v procesu učení, podpoře paměťových funkcí a zpracování a ukládání informací. V REM fázi se nám zdají sny a delší REM fáze typicky přicházejí v druhé půli noci nebo k ránu. REM spánek by měl trvat 21 – 31 % celkové délky.

Všiml jsem si, že po zařazení těžkého tréninku typicky následuje spolu s snížením hodnoty variability srdečního tepu jedna až dvě noci s velmi krátkou nebo dokonce chybějící hlubokou fází spánku. Těžkým tréninkem tak zřejmě dochází na den až dva k vyblokování imunity, pozor na to!

Dlouhodobé vyhodnocení

Prima, pokud jde o vyhodnocení posledního spánku, kvalitních informací je dostatek. Ale co když se chci podívat, jestli spánek není dlouhodobě nevyvážený, jestli třeba jedné z fází není v dlouhodobém průměru málo? A tady Garmin bohužel nejenomže nepomůže, ale dokonce hází trochu klacky pod nohy.

K dispozici je jen týdenní přehled, bohužel ale bez jakéhokoliv vyhodnocení. 

Chápu, že v aplikaci nemůže být všechno. Tak co třeba možnost exportu dat, abych si dlouhodobou statistiku udělal sám? Není! Garmin žádnou možnost exportu spánkových dat nenabízí. Žádné .csv, .xlsx ani .txt, prostě nic.

Jediná možnost, jak se ke starším spánkovým datům dostat, je požádat si v Garmon Account Data Managementu o jednorázový export úplně kompletních dat profilu. Příprava trvá typicky 48 hodin (nebo taky až 30 dní) a dorazí .zip soubor obsahující komplikovanou adresářovou strukturu s různými typy souborů podle uložených dat. Spánková data se dají nalézt v .json souboru, odkud je lze vytáhnout a přepočítat do lidsky čitelné podoby. Ale to už je trochu víc práce, než bych tomu chtěl pravidelně dávat.

Exporty do Apple Zdraví

Bohužel ani automatické exporty do Apple Zdraví v dlouhodobém vyhodnocení spánkových fází nepomohou. Ačkoli Apple Zdraví s jednotlivými spánkovými fázemi pracuje a umí zobrazovat dlouhodobé průměry, v případě propojení s Garminem se spánkové fáze nepřenášejí, přenáší se pouze celková doba spánku.

Garmin systém sledování zdraví a výkonnosti

Pro vyhodnocení spánku nabízí Garmin opravdu hodně, ovšem největší benefit přichází s provázaností s celým komplexním systémem sledování zdraví a výkonnosti. Spánková data jsou využita k průběžnému vyhodnocení regenerace a připravenosti k tréninku, Garmin dokonce navrhne konkrétní Trénink podle aktuální potřeby regenerace, kvalita spánku je zohledněna ve výpočtu body battery apod. Někdy se cítím celkem dobře, ale Garmin komplexně vyhodnotí, že je dobré zvolnit. A nebo naopak.

Seriál Garmin Fénix 7

V seriálu „Garmin Fénix 7“ postupně představuji vybrané zajímavé funkce outdoorových hodinek Fénix 7. Vše intenzivně testuji a zajímá mě především praktická využitelnost – v ideálním případě vedoucí ke zlepšení fyzické kondice, nebo k posílení motivace k dalšímu pohybu. Většina popisovaných funkcí je obdobná i v dalších modelech chytrých hodinek od Garminu.

Garmin Expedice

Ranní zpráva

Sledování spánku

Tréninkový plán na 5 km (trenér Greg McMillan)

Výzva k pohybu při nečinnosti

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *