Venkohled

Lyžování ve Ski centru Říčky v Orlických horách

Ski centrum Říčky je vedle Ski areálu v Deštném největším zimním střediskem v Orlických horách. Lyžovali jsme tu na Silvestra a třetí lednový víkend a tady jsou naše zkušenosti.

Parkování

Horní parkoviště je asi 500 m od vleku. Na Silvestra ráno v 9:15 jsme brali jedno z posledních volných míst, v lednovou sobotu jsme se tam vůbec nedostali. Další parkování je dole v Říčkách, ale ani tam jsme třetí lednovou sobotu po deváté ráno neuspěli a nakonec jsme parkovali až na vzdáleném parkovišti pod kostelem. Lyžaře sváží Ski bus, jezdí ale poměrně zřídka, na parkoviště pod kostelem s rozestupem několika hodin. Takže o víkendu je potřeba si ráno hodně přivstat. Nebo přijet až na odpoledne, to už volná místa bývají, jen na sjezdovkách se vrší hromady těžkého rozježděného sněhu. Parkování na všech parkovištích je zdarma.

Vleky

Pohodlná polstrovaná šestisedačková lanovka s plexisklovým krytem pro případ nepřízně počasí. Na Silvestra bez front, paráda. O slunečném lednovém víkendu jsme ale čekali v průměru 15 minut. A to už je dost. Z horní stanice lze vyjet na všechny sjezdovky a všechny sjezdovky vedou ke spodní stanici.

Tatrapoma. Na pomě jsme se svezli dvakrát, ale je nešikovně umístěná. Na nástupní místo lze pohodlně dojet jen z černé sjezdovky. Z červené možná, pokud se dost rozjedete a přejedete nízký kopeček, z modré je potřeba šlapat pár desítek metrů do kopce. Tatrapoma navíc vede lesem mimo sjezdovky, pokud se vám podaří cestou spadnout, nejspíš nezbyde nic jiného, než sundat lyže a šlapat pěšky dolů.

V dětské lyžařské škole je k dispozici pojízdný pás. A pro jednu zatáčku červené sjezdovky lze využít krátkou 200 m tatrapomu – ta ale nebyla v době našich návštěv ani jednou v provozu (a vlastně ani nedává moc smysl).

Sjezdovky

Modrá, červená a černá. Jezdili jsme modrou, Klárka jezdila červenou. Modrá sjezdovka je dlouhá zhruba 1.700 m, dostatečně široká a až na dva nebo tři krátké prudší úseky s velmi pozvolným sklonem. I přes obecně mizerné sněhové podmínky začátku letošní zimy byl povrch dopoledne velmi dobře upravený, odpoledne už to samozřejmě bylo horší. 

Zázemí

K dispozici je restaurace i kiosek. Restaurace funguje formou bufetu a poctivá porce husté polévky přijde na 50 Kč. Na lyžařské středisko velmi příjemné ceny. Čisté a dobře vybavené WC je zdarma. Chyběly nám jen uzamykatelné skříňky na boty, kdo nechce nechávat boty v tašce někde na kraji sjezdovky, tak musí půl kilometru z parkoviště nebo dokonce Ski busem z Říček šlapat v lyžákách.

Ceny

V lednu 2024 stojí půl den lyžování 580 Kč (2 hod. za 440 Kč). To je srovnatelně nebo méně než v jiných centrech obdobné velikosti.

Celkově jsou Říčky příjemným střediskem se skvěle upravenými sjezdovkami. Máme to z Pardubic relativně blízko, budeme se sem vracet. Za hezkého počasí o víkendu je ale třeba přijet velmi brzy ráno, nebo až odpoledne.

Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *