Venkohled

Opuštěné sklepení v Chrudimi

Z dvojitých hradeb bývalého městského opevnění, které už před sedmi sty lety obepínalo centrum Chrudimi, se do dnes dochovaly jen rozptýlené pozůstatky zdí, kruhová bašta (Prachárna) a dvě branky (Pardubská fortna a Myší díra). A právě kousek pod Pardubskou fortnou, pod zdmi středověkého opevnění, se nachází docela velké opuštěné sklepení.

Nenápadný vstup je zahrazen železnou mříží, kterou ale lze odsunout a s trochou opatrnosti se protáhnout dovnitř. Nízký vchod je zavalen sutí a nepořádkem, ale zbytek sklepení je překvapivě čistý. Ovšem značně vlhký. Jílovitá podlaha ve dvou největších místnostech je zaplavena několika centimetry vody. Voda stéká i ze stěn a stropů. Takže pokud plánujete výpravu do sklepení spojit s prohlídkou hezkého historického centra Chrudimi, doporučuji začít prohlídkou města. V opačném případě budete v  útulných chrudimských kavárnách za zablácené drsňáky.

Sklep má moc pěkné klenuté stropy, dílem z cihel a dílem z kameniva. Hluboký je zhruba 20 metrů. V poslední nejvzdálenější místnosti je v zemi kruhový otvor vyplněný vodou, neumím odhadnout k čemu sloužil, možná to mohla být mělká studna. Netopýry, krysy, bezdomovce ani jiné běžné obyvatele podobných prostor jsem nepotkal.

 

Seriál „Přístupné podzemí na Pardubicku“ si klade za cíl upozornit na zajímavé polozapomenuté podzemní objekty v blízkém okolí Pardubic. Staré středověké sklípky, štoly, pozůstatky vojenských bunkrů nebo přírodní jeskyně. Je s podivem, kolik takových míst existuje a většinou je nenajdete na žádné mapě. Víte-li o nějakém takovém zajímavém objektu, dejte mi, prosím, vědět.

Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *