Venkohled

Film Beze stop

V roce 2004 zahlédl náhodný běžec v rozsáhlém lesoparku u města Portland v Oregonu mladou dívku, která zřejmě v parku žila. Nahlásil to strážcům parku a ti poté s pomocí psů nalezli sofistikovaný úkryt, ve kterém přebýval válečný veterán trpící posttraumatickou stresovou poruchou se svou třináctiletou dcerou. Otec si nebyl schopen udržet práci a žít mezi lidmi. Dceru vzdělával sám a zřejmě úspěšně, protože podle následně provedených testů měla lepší znalosti než její vrstevníci. Lidé, kteří byli do případu zapojení, našli pro tuto dvojici bydlení na koňské farmě daleko za městem. Jedné noci ale otec s i dcerou zmizeli a jejich další osud není znám.

O celém příběhu se doslechl spisovatel Peter Rock a napsal knihu My Abandonment, která se stala předlohou pro film Beze stop (Leave No Trace, 2018). Muže pronásledovaného démony války si zahrál Ben Foster a jeho dceru neokoukaná a přirozená Thomasin McKenzie.

Beze stop (Leave No Trace, 2018)

Film Beze stop se povedl. Záběry krásné přírody hlubokých oregonských lesů, výborné komorní herectví obou hlavních protagonistů, příjemná hudba a skvělá atmosféra klidného, pomalého filmu. Filmu o životě v lese, touze po svobodě a nezávislosti, ale také o bezvýchodnosti života na útěku a rodícím se sporu mezi dospívající dívkou a milujícím otcem.

Pokud jde o praktický život v přírodě, pár zálesáckých triků ve filmu je, i když pro opravdové vyznavače asi nic nového. Například si neumím moc představit, jak by pod improvizovanou celtou v pohodlí přečkali oregonskou zimu.

Beze stop (Leave No Trace, 2018)

Beze stop není jednohubka na zaplácnutí volného večera. Je to volně plynoucí a trochu smutný film k zamyšlení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *