Venkohled

Protiletecký kryt u obce Hrádek

Asi půl kilometru jižně od obce Hrádek se nachází malý malebný hřbitov. Zhruba deset metrů od jižní zdi hřbitova je opuštěný podzemní objekt bývalého protileteckého krytu z II. světové války. Kryt byl vybudován za německé okupace v obavě před spojeneckým bombardováním areálu nedaleké továrny Explosia Semtín.

mapa

 

Proti vstupním dveřím je malý výklenek a jádro bunkru tvoří dvě navzájem kolmé zhruba osmimetrové chodby. Druhá chodba je zakončena žebříkem k poklopu na povrch. Představu si lze udělat z přiloženého plánku.

225b
Vstupní schodiště se ztrácí pod nánosy hlíny, mechu, listí a větviček. Dveře úplně chybí. Ale vnitřek je velmi zachovalý. Beton se trochu loupe, ocelové žebroví rezatí, ale je tam relativně sucho a čisto. Ve stropě jsou úzké větrací otvory a po zdech se plazí ti největší slimáci, jaké jsem kdy viděl.

Kryt je velice dobře přístupný a při troše pozornosti viditelný i ze silnice. Je tedy s podivem, že v něm nejsou žádné odpadky, ani další stopy častějších lidských návštěv.

 

Seriál „Přístupné podzemí na Pardubicku“ si klade za cíl upozornit na zajímavé polozapomenuté podzemní objekty v blízkém okolí Pardubic. Staré středověké sklípky, štoly, pozůstatky vojenských bunkrů nebo přírodní jeskyně. Je s podivem, kolik takových míst existuje a většinou je nenajdete na žádné mapě. Víte-li o nějakém takovém zajímavém objektu, dejte mi, prosím, vědět.

Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *