Venkohled

Zkušební štoly v Šilinkově dole

Dnes se v seriálu Přístupné podzemí na Pardubicku podíváme od samotných Pardubic kousek dál, až do přírodního parku Krounky a Novohradky, pár kilometrů od Skutče.

Při výletu do Šilinkova dolu jsem narazil na dvě krátké štoly. Nacházejí se na obou březích říčky Krounky, nedaleko obce Předhradí. Vstupy do obou štol jsou skoro přímo proti sobě a jsou dobře viditelné z turistické stezky.

Obě štoly jsou rovné, hluboké asi osm metrů. Východní štola je suchá a relativně čistá. K západní štole, na protějším břehu, je třeba překonat Krounku. Při normálním stavu vody je s trochou opatrnosti možné přeskákat po kamenech. Západní štola je mokrá. Do výšky cca 20-30 cm je zaplavena vodou a voda rovněž hojně skapává ze stropu a stěn.

K historii se mi podařilo najít jen to, že se snad mohlo jednat o zkušební štoly pro stavbu přehrady. Ale je to jen zcela nezaručená informace. Nepomohli ani na obecním úřadě v Předhradí. Takže pokud víte o štolách v Šilinkově dole něco víc, budu rád, když se mi ozvete.

Seriál „Přístupné podzemí na Pardubicku“ si klade za cíl upozornit na zajímavé polozapomenuté podzemní objekty v blízkém okolí Pardubic. Staré středověké sklípky, štoly, pozůstatky vojenských bunkrů nebo přírodní jeskyně. Je s podivem, kolik takových míst existuje a většinou je nenajdete na žádné mapě. Víte-li o nějakém takovém zajímavém objektu, dejte mi, prosím, vědět.

Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *