Venkohled

Jeskyně pod Kunětickou horou

Písčitý a rovinatý podklad Polabské nížiny procesu tvorby podzemních slují nepřeje. Pokud je mi známo, tak rozsedlinová jeskyně pod Kunětickou horou je jedinou přírodní jeskyní v blízkém okolí Pardubic. A navíc jeskyní prakticky neznámou.

Jeskyně vznikla odsednutím okrajového bloku skalního masivu historického kamenolomu na úpatí Kunětické hory. Takže se vlastně jedná „jen“ o puklinu ve skále. Není ji snadné najít, zvlášť když začnete z druhé strany. Strávil jsem pěkných pár hodin marným prolézáním trnitého křoví a šplháním po rozeklaných skalách. Jeskyně je až na samotném východním okraji stěny lomu, prakticky přímo pod starými hradbami hradu Kunětická hora.

Vchod je široký asi 60 cm a vysoký 2,5 m. Dno se svažuje a asi po osmi metrech se nachází výrazné zúžení způsobené posunutými bloky. Štíhlí a odhodlaní průzkumníci se mohou proplazit dál. Jeskyně se pak po mírném rozšíření rozděluje do dvou neprostupných puklin. Celková dosažitelná hloubka je asi 15 m.

Zpřístupněné JESKYNĚ 2011. Ročenka Správy jeskyní České republiky.

Průzkum úzké pukliny není úplně příjemný. Hromada kamenů pochybným způsobem zaklíněných vysoko nad hlavou (výška jeskyně je 6 – 8 m) na klidu nepřidá. Když vám za krk křápne půlmetrákový balvan, helma je celkem k ničemu. A na zemi už pěkná sbírka takových kousků leží. Jeskyni navíc okupují stovky a stovky komárů. Je to zkrátka zajímavá lokalita jen pro opravdové speleologické nadšence.

 

Jeskyně se opravdu špatně hledá, nevede k ní žádná pěšina a z okolních cest prakticky není vidět. Snad se vám to podle mapky podaří najít. Pokud ne, dejte vědět, snad bych Vám ji mohl ukázat.

Seriál „Přístupné podzemí na Pardubicku“ si klade za cíl upozornit na zajímavé polozapomenuté podzemní objekty v blízkém okolí Pardubic. Staré středověké sklípky, štoly, pozůstatky vojenských bunkrů nebo přírodní jeskyně. Je s podivem, kolik takových míst existuje a většinou je nenajdete na žádné mapě. Víte-li o nějakém takovém zajímavém objektu, dejte mi, prosím, vědět.

Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *