Venkohled

Alfred Lansing: Endurance

Ambiciózní Královská transantarktická expedice Ernesta Shackletona skončila naprostým neúspěchem. Přesto se polárník Shackleton vrátil v roce 1916 jako hrdina. Rozdrcení lodi Endurance ledem, přežití trosečníků na pomalu tajících krách, cesta v otevřených člunech vydaných na pospas rozbouřeným živlům, přes čtvrt roku živoření na skalnaté pláži Sloního ostrova, 1.300 km dlouhá cesta malého člunu napříč polárním mořem i přechod vysokých hor ostrova Jižní Georgie. Tím vším vstoupili Ernest Shackleton a jeho posádka do historie.

Kniha Alfreda Lansinga je nejen úplným popisem celé expedice, ale především svědectvím o neobyčejném odhodlání, odvaze a vůli přežít. Čtivé vyprávění navíc doplňují vynikající snímky expedičního fotografa.

Nevěřil bych, že člověk dokáže vydržet takové strádání. Dvacetiměsíční dramatickou expedici ale přižila celá Shackletonova posádka. A když po pěti letech vyrážel Shackleton znovu směrem k Antarktidě, většina klíčových členů posádky Endurance byla opět s ním. Tomu říkám ukázka skutečné loajality.

Endurance rozdrcená ledem, Royal Geographical Society

Endurance rozdrcená ledem, Royal Geographical Society

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *