Venkohled

Vybírám nové běžky – Sporten Favorit

Skluznice mých starých ARTISek začala připomínat vybombardované Aleppo. Byly to skoro nezničitelné běžky, vyrobené v Bedřichově ještě za Husáka. Stará kvalita. Dostal jsem je od Katky, která je sama měla z druhé ruky. Chodila s nimi po Vysočině a stopu si většinou vyšlapávala sama. Ani já jsem je nijak nešetřil. Vydržely všechno. Přesto nadešel čas na výměnu.

Klasika, Combi, nebo bruslení?

Původně jsem chtěl koupit Combi, na klasiku i bruslení. Trochu mě sejří, když supím ve stopě s jazykem na vestě a předjíždějí mě usmívající se bruslící důchodci s pivními břichy. Stopy v mých oblíbených Orlických horách jsou navíc většinou upraveny na klasiku i bruslení, tak proč to nezkusit. Ujel bych dvojnásobnou vzdálenost, viděl a zažil bych víc.

Po pročtení řady diskuzí jsem od toho nápadu ustoupil. Běžky Combi jsou prý vhodné spíše na bruslení, na klasiku jen v nejvyšší nouzi. Jenže třeba na Vysočině nebo v Železných horách, kam já mám nejblíž, stopy na bruslení nejsou. Navíc bych kvůli jinému vázání musel měnit i boty. Takže zase jen klasika.

S šupinami, nebo bez?

Šupiny má Katka (na běžkách, samozřejmě). Sice nemusí mazat, ale ryze subjektivně mi přijde, že je pomalejší (na běžkách, samozřejmě). Voskařská alchymie mi navíc nevadí. Vždy s sebou vozím dva vosky a mám alespoň teoretickou naději, že se mi jednou podaří trefit dokonalé namazání, z kopce pofrčím jako blesk, do kopce se to vůbec nebude smekat, a všechny šupináče nechám daleko za sebou. Takže bez šupin.

Turistické, nebo sportovní?

Poslední váhání bylo mezi turistickou a sportovní variantou klasických běžek. Turistické jsou širší, pomalejší a lze s nimi vyjet i mimo upravenou stopu. Sportovní běžky jsou rychlejší, ale vyžadují dobrou techniku a snadněji se lámou. Nakonec jsem upřednostnil vlastní pohodlí a snad i trochu expedičního ducha a zvolil jsem turistické běžky.

Kde nakoupit?

S hlavou plnou znalostí z internetu jsem vyrazil na konzultaci do prodejny. Samozřejmě do speciálky, protože nemám dobré zkušenosti s poradenstvím ve velkých obchodních centrech typu Sportisima nebo Decathlonu. Ne že by tam nebyli šikovní lidé. Ale těžko mohou rozumět skutečně všemu, od člunů a tenisových raket, přes všemožné outdoorové vybavení, až po lukostřelbu nebo pétanque.

Jenomže tam kde bývala lyžařská speciálka, je videopůjčovna, koupelnové studio, zdravá výživa, bar. Pořádný obchod, kde by se mi věnoval někdo, kdo tomu opravdu rozumí, jsem v Pardubicích prostě nenašel. Prošel jsem hromadu nejrůznějších sportů a nikde mi nedokázali doporučit běžky podle mé váhy, nikoli výšky. A to může být při “nekonfekční postavě” zavádějící.

Sporten Favorit

Největší výběr samotných běžek (nikoli setů s vázáním) měli nakonec v outdoorovém Yettisportu. Koupil jsem turistické běžky Sporten Favorit, klasiku z Nového Města na Moravě. Za pár dní je zkusím na sněhu. Tak uvidíme.

2 thoughts on “Vybírám nové běžky – Sporten Favorit

 1. Zdeněk

  No ja jsem z firmy Sporten v rozpacích. Koupil jsem běžky highlander, pořádně namazal a vyjel zkusit půlhodinu na zledovatělý sníh (normální sníh letos nikde není, protože nesněží). Když se vrátím vidím, že skluznice je celá chlupatá, taková šedivá.
  Jak je to možné? Rady, že je třeba pravidelně mazat jsou tady zbytečné když jsem nové namazané běžky takto dodělal na sněhu za půl hodiny.
  Vysvětlení? Pro mne jednoznačně nekvalitní skluznice.
  A co teď s tím? Namazat? To přeci ty jemné chloupky ze skluznice neodstraní a budou při jízdě zpomalovat.
  Staré běžky z dob socialismu, které na tom letošním sněho-ledu stále používám takové problémy nemají, protože asi mají jinou kvalitnější skluznici (a to je vůbec nemažu).
  Myslíte, že mám šanci běžky vyreklamovat? Podle mne běžky Sporten budou mít skluznici všechny stejnou.

  Jaké máte zkušenosti s běžkování na ledu? Jak se chová skluznice? Co máte za běžky?

  1. Miloš Němec Autor článku

   Vyzkoušel jsem Sporteny na asi 15 km okruhu po Železných horách. Sníh byl starý asi dva dny, žádný led, vrstva asi 30 cm, nikde žádné kamení, hlína ani větve. Přesto jsem si na skluznici přivezl několik delších rýh hlubokých cca 0.25 mm. Takže s kvalitou to asi nebude nijak slavné. Ale chlupatá skluznice po projížďce na zledovatělém sněhu mi přijde šílená. Za 1 – 2 týdny se chystám na Černou horu, tam to asi bude hodně zledovatělé, dám potom vědět.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *