Venkohled

Na běžkách v Železných horách

Letošní zima nám běžkařům přeje a máme možnost vyrazit i do míst, kam se v jiných letech dostáváme spíše výjimečně. Tak jsem zatím odložil Krkonoše na horší sněhové podmínky a vyrazili jsme s Katkou do blízkých Želených hor.

Naplánoval jsem okruh z Krásného na Ústupky. Cestou ale několikrát odbočíme jinam a připravované trasy se nakonec držíme jen z poloviny.

Na polích je přes třicet centimetrů sněhu, v lesích trochu méně, ale stále dostatek. Počasí není úplně ideální. Zimní sluníčko se schovává za mraky a krajina je šedošedá. Teplota kolem nuly, stopa je rozměklá a boří se. Jsem rád, že jsem při nedávném nákupu vybral širší turistické běžky. Na úzkých sportovních by to asi bylo o hodně horší.

Katka je na běžkách po několikaleté pauze a největším zážitkem jsou pro ni asi moje sjezdy. Neumím dobře přenášet váhu, takže když je sjezd zakončený zatáčkou, zpravidla ji nevyberu a musím prudce brzdit. S využitím vysokého tření a se zapojením co největší plochy těla. Prostě s sebou plácnu na zem.

Katka se mi tak směje, že ji z našeho výletu nakonec nebolí nohy, ale břicho. Na sjezdech ještě budu muset zapracovat. Když jsem nedávno v Orlických horách padal na led, nebylo to zdaleka tak příjemné jako do sněhové peřiny.

Závěrem něco málo praktických informací. Oficiální informace o úpravách tras lze nalézt na stránce Běžkařské trasy CHZ. Aktuální sněhové zpravodajství nejen z Železných hor „od lyžařů pro lyžaře“ je na Kamzasněhem.cz. Místní značení tras je spíše sporadické, rozhodně doporučuji používat v chytrém telefonu on-line zimní Mapy.cz.

Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *