Venkohled

Na běžkách v jihovýchodní části Orlických hor

Ač je v Orlických horách mezi běžkaři mnohem populárnější severozápadní část (okolí Deštného), jihovýchod (okolí Říček) má taky své kouzlo.

Dva dny před vánočními svátky jsem vyrazil na trasu od parkoviště u tvrze Hanička, přes Mezivrší a Pěticestí k rozcestí Pod Homolí a zpět. Zhruba 30 km po hřebenech Orlických hor.

Mapa

Sněhové podmínky nejsou ideální. První kilometr nástupu na hřeben je asi 5 cm silná vrstva v podstatě jen ledu. Nahoře je to trochu lepší, ale do zimní pohádky stále daleko. Fouká silný vítr a každou chvilku přižene mraky, takže viditelnost je sotva pár desítek metrů a o výhledech do údolí si můžu nechat jen zdát.

Sotva si trochu oddechnu, že zledovatělé úseky jsou za mnou a uvolním se při krátkém sjezdu, křápnu sebou, až mi cvaknou zuby. Začínám být rád, že se mi k výletu nepodařilo přesvědčit Katku, protože dneska to rozhodně nebude jako z pohlednice.

Na hřebenech je pusto, za celý den nepotkávám víc než nějakých 15 povětšinou zakuklených nadšenců. Kombinace ostrého větru a pěti stupňů pod nulou mě udržuje v pohybu. Celá trasa je naprosto bez zázemí, kiosek Horské služby na Pěticestí je zavřený. Několik rohlíků zapíjím trochou horkého čaje v závětří za mysliveckým posedem.

Mezi Pěticestím a rozcestím Pod Homolí se alespoň na pár minut vyčasí. Stíhám udělat pár fotek a seknout sebou v jedné ostřejší zatáčce.

Na hřebenovce upravené rolbou sportovci ladí fyzičku, která mi bolestně chybí. V závěru citelně docházejí síly. Původně plánované prodloužení trasy z Pěticestí na Mezivrší přes SKI centrum Říčky vzdávám. I tak sjíždím poslední kompletně zledovatělý úsek nad Haničkou potmě.

Když mi zůstane běžka ve vyjeté koleji od nějakého traktoru a seknu sebou na led až to zajiskří, mám sto chutí zahodit běžky do lesa, vrátit se k autu pěšky a další zimní radovánky sledovat jen z gauče.

Tenhle výlet mi nesedl tak, jak jsem očekával a jak jsem se těšil. Pro příště je třeba zkrátit trasu, nebo zlepšit fyzičku.

Závěrem něco málo praktických informací. Mapy tras upravených rolbou najdete na TIC Deštné v Orlických horách. Aktuální sněhové zpravodajství “od lyžařů pro lyžaře” je na Kamzasněhem.cz. Místní značení není nic moc, hlavně při nástupu na hřeben. Vyplatí se mít s sebou zimní i letní mapu.

Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *