Venkohled

Víkend s karavanem

Už delší dobu s Katkou přemýšlíme, jak udělat naše letní rodinné dovolené u moře zajímavější. Jak vidět a zažít víc, ale přitom si nezkomplikovat cestování s malými dětmi. Když jsem pak náhodou narazil na stránky Rodina v karavanu, bylo rozhodnuto. Vyzkoušíme obytný přívěs!

Vypůjčili jsme si luxusní karavan Bürstner Flipper 460 TS. Pro 4 osoby, s WC a sprchou, topením, lednicí a bojlerem na teplou vodu. Ne že bychom byli tak nároční uživatelé, ale nic obyčejnějšího jsme na Pardubicku prostě nesehnali.

Když jsem přívěs poprvé viděl, trochu mi zatrnulo. Bürstner  Flipper 460 TS má rozměry menšího rodinného domku. Celková délka karavanu s autem je asi 12 m. Vzpomněl jsem si na smutný příběh řidiče kamionu, který zajel do jakési úzké slepé uličky, odkud nedokázal vycouvat. Tolik se styděl, že se přivázal ke stromu a přivolané policii pak tvrdil, že byl přepaden.

S karavanem se nakonec nejezdí tak strašně, jak by jeden čekal. Vyrazili jsme na prodloužený víkend na Pálavu (Zámek Lednice) a do Moravského krasu (Propast Macocha a Punkevní jeskyně), v poklidu najeli asi 400 km a vyzkoušeli dva kempy. Karavan je nádherně útulný. I když bylo venku jen pár stupňů nad nulou a fičel studený vítr, uvnitř bylo teplo a příjemně. A se dvěma dětmi jsem se vešli docela pohodlně.

Jen to chce silnější auto. Po rovině a na dálnici to ještě šlo, ale do prudších kopců se benzínové Mondeo 1.8 92 kW s 1200 kg těžkým karavanem znatelně trápilo a rychlost leckdy nepřesahovala šnečích 40 km/h. Spotřeba stoupla z obvyklých 7 l na 12 l.

Do Chorvatska nebo Itálie bychom asi dojeli, ale nebudeme to riskovat. Potřebujeme, aby nám auto ještě pár let vydrželo. Ale příště možná vyzkoušíme obytný vůz. Po téhle zkušenosti si letní putovní dovolenou s karavanem nebo obytným vozem dovedu představit.

One thought on “Víkend s karavanem

  1. Víťa Válka

    No to je super! Moc díky, že si se nechal inspirovat 🙂 Celý článek jsem trnul jestli rozuzlení bude pozitivní nebo negativní a nakonec to vypadá, že bude na jaře směrem na jih karavanová tlačenice 🙂 Držím palce při dalším zkoumání!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *