Venkohled

Zámek Lednice

mapaV Lednicko-valtickém areálu lze strávit tři dny a stejně neuvidíte zdaleka všechno. My jsme na prohlídku měli v rámci víkendu s karavanem jen necelý den. Jak tedy vypadá Zámek Lednice v poklusu a s malými dětmi (4 a 6 let)?

Skleník

Okrasný zámecký skleník sice nenabízí nic, co by nebylo k vidění v každé botanické a dnes už i zoologické zahradě, ale když je venku sychravý podzimní den, asi 10 °C a pofukuje studený vítr, tak proč se neohřát. Vstupné dospělí 60,- Kč a děti 40,- Kč. Prohlídka je bez průvodce a odpočívat se dá na lavičkách. Pohoda.

Zámek Lednice – III. prohlídkový okruh

III. prohlídkový okruh nabízí dětské pokoje princezen a princů z knížecího rodu Lichtenštejnů. K tomu navíc 700 loutek ze soukromé sbírky. Prohlídka autenticky zařízených pokojíků ale naše dvě holky nijak zvlášť neuchvátila. A co se loutek týče, 70 nebo 700, to už je celkem jedno. Za 405,- Kč rodinného vstupného bych příště asi volil raději I. okruh – reprezentační sály v přízemí zámku.

Projížďka kočárem

Nechal jsem se přemluvit k cestě kočárem od zámku k Minaretu. Že prý ušetříme čas. Chyba lávky. Kočár se vlekl doslova šnečím tempem a navíc pěkný zámecký park vlastně objížděl,  takže kromě koňských zadků toho k vidění moc nebylo. Dospělí 100,- Kč, děti 50,- Kč. Od zámku k Minaretu se dá i plout na lodi. Nezkoušeli jsme to, ale určitě to bude lepší než kočár. Horší už snad může být jen drátem do oka.

Minaret

Na ochoz Minaretu, asi nejpozoruhodnější stavby v lednickém zámeckém parku, prý vede 302 schodů. Nepočítal jsem to, ale je jich opravdu hodně. Místnosti minaretu jsou veřejnosti uzavřeny, což je škoda. Výstup nahoru přesto stojí za to. Za hezkého počasí tam musí být přenádherný výhled do ploché krajiny Národní přírodní rezervace Lednických rybníků. Vstupné dospělí 40 ,- Kč, děti 20 ,- Kč.

Zámecký park

Nejlepší věci jsou prý zadarmo. V Lednici tomu tak skutečně je. Procházka zámeckým parkem přes romantické dřevěné mostky byla z celého poklusu lednickým areálem zdaleka nejhezčí.

Kdybych se měl do Lednice někdy vracet, tak alespoň na dva dny a ideálně na kole. I když v samotném rozlehlém lednickém zámeckém parku je jízda na kole kdovíproč zapovězena, je pro prohlídku všech staveb Lednicko-valtického areálu kolo asi nejlepší dopravní prostředek.

Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *