Venkohled

Propast Macocha a Punkevní jeskyně

Nedávno jsem sledoval TED talk Deep under the Earth’s surface, discovering beauty and science a dozvěděl se zajímavou statistiku. Speleolog Francesco Sauro vyprávěl o objevu a průzkumu nového jeskynního systému v jakési jihoamerické stolové hoře a v této souvislosti zmínil, že v současnosti je prozkoumáno zhruba 30.000 km podzemí. Na objevení ovšem čeká ještě asi 10.000.000 km. Slovy deset milionů kilometrů podzemních prostor. Tomu říkám výzva pro všechny jeskyňáře. Zatímco zemský povrch je zmapovaný snad do posledního metru čtverečního, většina podzemního světa na objevení teprve čeká. Napadlo mě, kolik neznámých kilometrů chodeb se ještě skrývá v Moravském krasu?

MapaPřed nedávnem jsme v rámci Víkendu s karavanem navštívili s dětmi propast Macochu a Punkevní jeskyně. Nejznámější jeskynní systém Moravského krasu je velmi oblíbeným výletním cílem a bez předchozí rezervace je šance dostat se na prohlídku velmi malá. Rezervovali jsme několik týdnů předem a ač se prohlídky konají s rozestupem 20 minut, volno bylo jen v 9:20 ráno a poté až v 16:00 odpoledne.

Parkovali jsme u Horního můstku. Teploměr ukazoval 4 °C, foukal ledový vítr a holky byly nastydlé, takže jsme vzali zavděk kabinkovou lanovkou (zpáteční jízdné 90,- Kč dospělí, 70,- Kč děti).

Měl jsem trochu obavu, jak prohlídku zvládne čtyřletá Terezka. Doma se tak bojí tmy, že odmítá vstoupit do místnosti, kde je zhasnuto. Do tmavé a stísněné vstupní chodby Punkevních jeskyní ale vešla s širokým úsměvem. A jak se zdálo, celou prohlídku, včetně plavby na lodích, si opravdu užila.

Hodinová prohlídka utekla hrozně rychle, rád bych v úzkých chodbách a velkých dómech strávil mnohem více času. Pohled ze dna propasti Macocha je doslova dech beroucí. Za vstupné 170,- Kč za dospělého a 90,- Kč za dítě to opravdu stojí. Na příplatek za foto a video (40,- Kč) všichni kašlou, ono se v té tmě bez stativu stejně fotit moc nedá.

Propast Macocha a Punkevní jeskyně jsou moc pěkná místa, kde se každý den musí vystřídat tisíce lidí, ale přesto má člověk pocit, že je tam skoro sám.

Tagged on: