Venkohled

Poprvé na nafukovacím kajaku

Původně jsme měli jet s Katkou na kánoi Chrudimku, ale když mi moje drahá polovička dala košem, půjčil jsem si od Cvoků nafukovací kajak a vyrazil alespoň na blízkou přehradu Seč.

S kajakem mám zkušenosti minimální a z eskymáckého obratu zvládám jen první polovinu. Představil jsem si, jak se někde cvaknu, otloukám si hlavu o kamenité dno a marně se snažím otočit nahoru. Z posledních sil a bez dechu pak rvu své dlouhé nohy z těsného kajaku, abych mohl vyplavat. Radši jsem tedy zvolil otevřený kajak, ze kterého se dá kdykoli vyskočit.

Safari je nafukovací kajak se samovylévacím dnem. Samovylévací dno zní skvěle, ale výstižnější název je děravé dno. Vypouštěcí otvory totiž fungují zároveň jako napouštěcí. Někde na internetu jsem si přečetl, že Safari v suchu unese jen hubeného Asiata, takže zadek a … hm … přední partie máte trvale namočené v pěti centimetrech vody. Ve skutečnosti tomu tak naštěstí není. Mých 80 kg a batoh Safárko v pohodě zvládlo a seděl jsem víceméně v suchu. Alespoň ze začátku.

Kajak je plavidlo pro opravdové milovníky vody. Došlo mi to v okamžiku, kdy jsem poprvé zabral a následně mi z pádla přes nohy do lodi natekla polovina Sečské  přehrady. Ráno mrzlo, ale voda byla po létě docela teplá a sluníčko příjemně hřálo, takže se pravidelné polévání dalo vydržet.

Posbíral jsem trochu cenných zkušeností a na vratkém Safárku se po nějaké době cítil relativně stabilně a bezpečně. Po třech hodinách mi došlo, jaká je to na stojaté vodě makačka na ruce a po čtyřech hodinách jsem toho měl tak akorát dost. Příště vyrazím na tekoucí řeku a především – v neoprenových kalhotách.

Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *