Venkohled

Tři dny v Londýně

Londýn. Úzkými viktoriánskými uličkami tu za svitu plynových lamp projížděl drožkou Sherlock Holmes se svým věrným přítelem doktorem Watsonem. Z nádraží King’s Cross z nástupiště 9 ¾ odjížděl spěšný vlak do Bradavic. Gin s vermutem – protřepat, nemíchat – tu popíjel nejcharismatičtější agent Jejího Veličenstva. A za zvuků vánoční Tiché noci tu Andrew Lincoln vyznával lásku krásné Keiře Knightley.

V Londýně jsme strávili tři dny. Na opravdové poznání města na Temži by ale ani tři měsíce nestačily.

Něco málo praktických informací

Cesta do Londýna – Letěli jsme Ryanairem z Prahy na letiště Stansted. Odtud je to něco přes hodinu autobusem National Express do centra Londýna.

Ubytování – Bydleli jsme v apartmánu přímo v City. Ano, je to dražší, ale všude je blízko a nemuseli jsme ztrácet čas přejezdy do centra.

Doprava po Londýně – Metrem, stylovými červenými patrovými autobusy i příměstskými vlaky. Londýnská hromadná doprava funguje skvěle, spoje jezdí každou chvilku, orientace je překvapivě přehledná a jednoduchá. Jízdné jsme platili bankovními kartami.

Parliament Square, Westminster
Parliament Square, Westminster

Platby – V zásadě jen a pouze bezhotovostně. Nemá smysl vozit s sebou libry, je problém je vůbec někde udat. Ani restaurace hotovost leckdy neberou. Dokonce i pouliční muzikanti před sebou mají namísto klobouku platební terminály.

London City

City je nejstarší a zároveň nejmodernější část Londýna. Vedle kamenných kostelů a úzkých uliček z počátku raného středověku tu rostou moderní mrakodrapy ze skla a oceli. Kupodivu to k sobě architektonicky ladí a celá čtvrť má jedinečné kouzlo.

Tower Bridge
Tower Bridge

Proslulý Tower Bridge nás uchvátil, dokonce jsme se k němu několikrát vraceli. Ikonický londýnský most je mnohem větší a zdobnější, než by se podle fotografií mohlo zdát.

Tower
Tower

Londýnský Tower, mohutná pevnost na březích Temže, sloužila nejen jako palác anglických králů, ale také jako zbrojnice, vězení a popraviště. Posledním vězněm Toweru byl nacistický pohlavár Rudolf Hess. Dnes jsou v Toweru umístěny korunovační klenoty, jinak je především turistickou atrakcí. Impozantní je ale stále.

St Dunstan in the East Church Garden
St Dunstan in the East Church Garden

Klidným a trochu skrytým místem v centru City jsou ruiny kostela St Dunstan in the East. Kostel byl zničen bombardováním za druhé světové války a zbytky zdí jsou obklopeny malou volně přístupnou zahradou. 

St. Paul's Cathedral
St. Paul’s Cathedral

Nepřehlédnutelnou dominantou centra Londýna je mohutná Katedrála svatého Pavla, nádherná stavba z portlandského vápence v renesančním a barokním stylu. Prohlídka celého přízemí, krypty a věže je zpoplatněna, ale do zadní části chrámové lodě je vstup zdarma. 

Jen škoda, že ikonický Millennium Brigde byl v době naší návštěvy zavřený, přišli jsme tak o noční výhled z mostu na osvětlenou kopuli chrámu.

Leadenhall Market
Leadenhall Market

Pasáž Leadenhall Market je malou povinností pro všechny fanoušky Harryho Pottera. Brýlatý kouzelník tudy procházel s Hagridem na cestě do Příčné ulice a Děravého kotle. V pasážích jsou bary, restaurace a pár běžných obchodů.

London City
London City

Westminster a Kensington

Možná v půl šesté ráno, když se z Temže zvedá mlha a postupně odhaluje zdi Westminsterského paláce, je londýnská vládní čtvrť skutečně krásná. Ale jinak je bohužel nonstop v obležení davů turistů. Dokonce i mimo sezónu.

Palace of Westminster (Houses of Parliament)
Palace of Westminster (Houses of Parliament)

Neogotický Westminsterský palác, sídlo Parlamentu Spojeného království, je velkolepý. V rohu se tyčí takřka stometrová Elizabeth Tower, s ikonickými hodinami a pěticí zvonů. Největší zvon nese pojmenování Big Ben a dává tak nepřesný lidový název celé věži.

Westminster Abbey
Westminster Abbey

Gotický chrám Westminsterského opatství známe z televizních přenosů korunovace i královských svateb. Ve skutečnosti je ale není tak velký.  V chrámové lodi je vedle anglických panovníků pohřbena řada největších osobností Anglie. Leží tu Charles Darwin, David Livingstone, Isaac Newton, Stephen Hawking, Charles Dickens, Rudyard Kipling a desítky dalších.

Buckingham Palace
Buckingham Palace

Buckinghamský palác je sídlem britského krále Karla III. a místem konání těch nejvýznamnějších ceremonií i uvítání státních návštěv. Brány paláce jsou v obležení turistů, zejména v době dopoledního střídání stráží, jednoho z mnoha rituálů spoluvytvářejících hrdý národ.

Kensington Palace
Kensington Palace

Oproti Buckinghamu je barokní Kensingtonský palác doslova oázou klidu. Palác leží v Kensingtonských zahradách přímo navazujících na slavný Hyde Park. Královskou rezidenci využívá princ William s manželkou Kate a třemi dětmi.

Na okraji Kensingtonských zahrad stojí i ikonická Royal Albert Hall, malá povinnost pro všechny muzikanty.

Science Museum
Science Museum

Přírodopisné muzeum v Kensingtonu jsme nestihli a moc mě to mrzí, minimálně kvůli úchvatné románské budově z keramických cihel. Vedlejší Science Museum jsme si ani jako inženýrská rodina nijak zvlášť neužili, asi to není nic, za čím by bylo nutné cestovat až do Londýna.

National Gallery
National Gallery

Rozsáhlé sbírky obrazů starých mistrů v Národní galerii na Trafalgarském náměstí mě trochu zklamaly. Snad jsem se po zkušenosti z úžasného Museo Nacional del Prado v Madridu až moc těšil.

Chinatown
Chinatown

Londýnský Chinatown je malá čtvrť plná asijských restaurací a bister. Je to dobré místo, kde se dá v blízkosti všech památek Westminsteru levně najíst. Je tam ale takový nával turistů i Londýňanů, že před každou druhou restaurací stojí fronta. Dokonce i mimo hlavní turistickou sezónu.

Warner Bros. Studio Tour

Je to fascinující. Na začátku byla dětská knížka, tři stovky stránek o dobrodružství mladého kouzelníka a jeho přátel ve škole čar a kouzel. A dnes? V celém průmyslu kolem značky Harry Potter se točí miliardy dolarů. A ačkoli od vydání prvního dílu ságy uplynulo už čtvrt století, zájem neutuchá.

Zajímalo by mě, kolik lidí přijíždí každoročně do Londýna především kvůli prohlídce filmových studií, kde se všech osm filmů ze světa Harryho Pottera natáčelo.

Upřímně – stojí to za každou libru vstupného. Filmové kulisy jsou velkolepé, dechberoucí, krásně udělané. Snad žádný fanoušek nemůže být zklamán.

Warner Bros. Studio Hub
Warner Bros. Studio Hub
Učebna lektvarů
Učebna lektvarů
Brumbálova pracovna
Brumbálova pracovna
Gringottova banka
Gringottova banka
Bradavický expres
Bradavický expres
Škola čar a kouzel v Bradavicích
Škola čar a kouzel v Bradavicích
Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *