Venkohled

Recenze: Turistické boty Columbia Crestwood Waterproof

Columbia Crestwood Waterproof jsou nízké turistické boty. Prodávají se v pánském i dámském provedení – liší se snad jen barvami. Koupit se dají ledaskde, nejčastěji asi v síti prodejen Sportisimo, a stojí šestnáct stovek. Columbia je americká značka, tyto boty jsou šité ve Vietnamu.

Původně jsem na turistiku po Česku sháněl trailové běžecké boty, ale žádné vhodné se mi na svou velikost nepodařilo koupit. Boty Columbia Crestwood Waterproof jsem vzal spíš z nouze. Mám v nich nachozeno něco přes sto kilometrů po českých turistických stezkách a tady je souhrn dosavadních zkušeností. Po dalších pár stovkách kilometrů hodnocení doplním. 

Konstrukce bot

Svršek bot je z kombinace umělé kůže (semiš) a síťoviny, na špičce je obsázka proti okopání. Voděodolnost a zároveň prodyšnost zajišťuje membránová technologie Columbia Omni-Tech™.

O pohodlí nohou při došlapu se stará mezipodešev Columbia TechLite™ z lehkého antibakteriálního materiálu s paměťovým efektem v oblasti paty. 

A konečně samotná podrážka (podešev). Je z gumy a polyuretanu a přilnavost k jakémukoli povrchu za sucha, mokra, mrazu i sněhu zajišťuje technologie Columbia Omni-Grip™.

Turistické boty Columbia Crestwood Waterproof

Pohodlí: 100 %

Pohodlí je asi největší benefit těchto bot a vlastně i rozhodující důvod, proč jsem je koupil.  Na moji nohu skvěle padnou, pevně drží, nevyzouvají se ani nikde netlačí, nedřou u kotníků a na turistické boty jsou poměrně lehké a měkké. Padly mi hned po prvním obutí, nebylo potřeba jinak rozcházet.

Výkon v terénu: 70 %

Boty jsou relativně měkké a dobře fungují na lesních pěšinách. Jakmile je terén těžší a přibývá například ostrých kamenů, podrážka se ukazuje snad až příliš měkká. Ale měkká podrážka má zase velmi dobrou přilnavost na mokrém kamení. Do české přírody jsou Columbia Crestwood Waterproof naprosto dostačující, do sutě pod alpský ledovec bych možná váhal.

Voděodolnost a prodyšnost: 40 %

Zatím jsem naštěstí neměl příležitost vyzkoušet voděodolnost bot v opravdu těžkých podmínkách pořádného lijáku. Ale chůzi trávou promáčenou od ranní rosy  zvládají úplně v pohodě.  Zato s prodyšností je to bída. Ačkoli nohy se mi obyčejně nikdy nepotí, z těchto botách mám po celodenní letní túře vždy vlhké ponožky.

Výdrž: 100 % (zatím)

Po prvních sto kilometrech není na botech znát prakticky žádné opotřebení. Podrážka je jako nová, švy drží, dokonce ani obsázka není nijak okopaná. I uvnitř boty je zatím vše v pořádku, nikde se nic netrhá, polstrování drží tvar.

Závěr

Columbia Crestwood Waterproof jsou všestranné turistické boty vhodné především do lehčího terénu. Jsou velmi pohodlné a skvěle se v nich chodí. Trochu slabší jsou v prodyšnosti. Za cenu kolem šestnácti stovek nabízí skvělý poměr ceny a výkonu. Na turistiku po českých kopcích velmi dobrá volba.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *