Venkohled

Chorvatsko, ostrov Pag

Týden v Chorvatsku se stal jednou z našich letních rodinných tradic. Předloni jsme byli na Zadarské riviéře, vloni se nám moc líbilo na ostrově Krk a letos jsme zvolili Pag.

Ostrov Pag

Ostrov Pag sice místy připomíná měsíční krajinu, ale místní městečka jsou docela útulná. Stejně jako na Krk i na Pag se dá dostat po mostě.

Mandre

Jako základnu jsme vybrali Mandre. Je to nové menší letovisko zaměřené na rodinnou dovolenou. Žádné hlučné diskotéky, jen apartmány plné rodin s dětmi.

Ubytování v Chorvatsku hledáme vždy až na místě. Letos poprvé jsme s tím měli problém. Mandre je velmi oblíbené (zvlášť mezi Čechy) a sehnat volný apartmán uprostřed sezóny není samozřejmost. Poprvé nás také zklamalo místní informační centrum, kde nám při hledání nijak nepomohli.

Pláže jsou v Mandre štěrkové nebo betonové. Moře životem příliš neoplývá, ježků je tu ale dost. Mušle v Mandre nejsou, alespoň v severozápadní části letoviska ne. Na plážích je klid. V místním malém přístavu je k dispozici otevřená síť WiFi.

Každou hodinu z Mandre vyplouvá dětská “ponorka”. Za 270 kun rodinného vstupného nabízí 45 minut dlouhou prohlídku mořského dna. Mnoho k vidění toho ale není a tak většina pasažérů tráví druhou polovinu vyhlídkové plavby raději na palubě.

Čista plaža

Čistá plaža je dlouhá oblázko-písčitá pláž v pustině asi 7 km od Mandre. Parkování přímo nad pláží za 18 kun za den. Po opatrném našlapování mezi ježky v Mandre je koupání na písečné pláží a čerstvém povětří od pevniny velmi příjemné.

Paški sir

Paški sir je vyhlášená místní specialita. Jde o ovčí sýr náležitě vysoké ceny. Takže doporučuji nejdříve zakoupit malý vzorek. Možná stejně jako my dojdete k závěru, že utrácet za celé kolo nemá smysl.

Šimuni

Osada Šimuni jen několik málo kilometrů od Mandre nás trochu zklamala. Pláž u kempu je pokryta nepohodlným hrubým štěrkem a místní yachtařská marina je pro veřejnost nepřístupná.

Město Pag

Město Pag je dalším z našich letošních malých chorvatských zklamání. Staré centrum má lehce středověkou atmosféru, ale už jsme v Chorvatsku viděli mnohem hezčí a autentičtější starobylá přístavní městečka.

Pláž v Pagu je příjemně písčitá (s příměsí drobného štěrku), ale strašně přelidněná a s nevyhovujícím zázemím (jediná toaleta za 5 kun).

Závěrem

Chystali jsme se ještě do letoviska Novalja a na vyhlášenou pláž Zrće. Když nás ale majitelé ubytování požádali o přestěhování do menšího apartmánu bez výhledu na moře, raději jsme z Pagu hned odjeli a zbytek dovolené strávili na pevnině (v Petrčane).

Po loňském nadšení z ostrova Krk nás letošní Pag trochu zklamal. Všechno, co jsme na Pagu viděli, už jsme dříve viděli v o něco hezčí podobě jinde.

Tagged on:

One thought on “Chorvatsko, ostrov Pag

  1. Adriana Deutschová

    Súhlasím. Tiež nás Pag po ostrove Rab, kde je krásny podmorský život sklamal.Boli sme rodina s 12 ročným chlapcoma a malým 1,5kilovym pomeranianom Tea cup boo psíkom. Bol problém sa ubytovať, kvôli tomu a česť výnimkám sú tu arogantný ubytovavaci, akoby z toho ani nežili. Niečo také sme zažili naposledy na Sardínii. Pag je v každom ohľade TOP!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *