Venkohled

Cyklostezka Kuks – Hradec Králové

Cyklostezka Kuks – Josefov – Hradec Králové byla vybudována v roce 2013 nákladem cca 50 milionů korun, z nichž většinu zaplatila Evropská unie (samozřejmě, jak jinak). Stezka kopíruje tok Labe, takže ve směru z Kuksu do Hradce čeká cyklisty mírné pohodové klesání rovinatou krajinou.

Dostat se ale s kolem přímo na Kuks není úplně snadné. Cyklobus z Hradce Králové jezdí jen ve čtvrtek a v sobotu a navíc vyjíždí už v sedm hodin ráno, což je pro mimohradecké nepříjemně brzy. Lepší je použít rychlík z Pardubic do Liberce (Pardubice – Hradec Králové – Jaroměř – Dvůr Králové nad Labem). Ze Dvora Králové je to do Hradce pohodových 40 km.

Mapka-Kuks

Hospital Kuks je nádherný. Prohlídku jsme vynechali, ale v galerii vín v historickém sklepení bylo příjemně chladno a bylinková zahrada za špitálem přímo vybízí k posezení a odpočinku.

Samotná cyklostezka z Kuksu do Hradce vlastně ničím nepřekvapí. Nevděčník by řekl, že je vlastně nudná. Prostě asfaltová pěšina podél vody. Až budeme příště tahat kola z bažiny a vyrovnávat se se soustředěným útokem mračna komárů, se smrtí v očích sjíždět prudká lesní klesání, přenášet kola přes polomy a brodit přes rozvodněné potoky, možná budeme na pohodovou cyklostezku Kuks – Hradec Králové se slzou v oku vzpomínat. Pro tentokrát ale celý cyklistický výlet rychle utekl a nezanechal žádnou výraznější vzpomínku. Na opačné straně Mechova, v Hradeckých městských lesích, jsou zajímavější trasy.

 

 

Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *