Venkohled

Chorvatsko – ostrov Krk

Svéráz rodinné dovolené spočívá především v nutnosti kompromisu. Manželka chce chodit na procházky, koupat se v moři a pít víno při západu slunce. Starší dcera (5 let) se chce potápět a houpat na houpačce. Mladší dcera (3 roky) chce většinou totéž co starší, ale někdy také přesný opak. A já bych chtěl plachtit, nebo alespoň v přístavech okukovat lodě všeho druhu.

Pro letošní letní rodinnou dovolenou jsme zvolili chorvatský ostrov Krk. Většinu z výše uvedených požadavků totiž sliboval splnit.

Proč právě ostrov Krk?

Protože je blízko, protože je s pevninou spojen mostem (takže odpadá zdlouhavé čekání na trajekt), protože je zelený (odpadá zdlouhavé putování vyprahlou pustinou) a protože ubytování lze bez problému sehnat až na místě.

Punat

DSCF8762 – small

Punat

Punat je malé příjemné městečko v Košljunské zátoce. Nabízí několik kilometrů pláží s pozvolným přístupem do moře a jednu z největších marin (přístavů) z celé oblasti. Co jsme na Krku viděli, Punat se zdál být nejlepším místem pro klidnou a zároveň zajímavou a pestrou rodinnou dovolenou. Jako bonus je v centru Punatu volně přístupné velké dětské hřiště, velkou většinu dne schované v příjemném stínu vzrostlých stromů.

Vrbnik

Vrbnik

Vrbnik

Historické centrum Vrbniku, rybářského městečka na severovýchodním pobřeží Krku, má jedinečný středověký ráz. Strávili jsme příjemné dopoledne procházením úzkých uliček a objevováním malebných skrytých zákoutí. Ulička „Klančić“ je prý dokonce nejužší na celém světě. Nevím, v jihoamerických slumech se asi najdou i užší místa, ale ve Vrbniku je zase příjemně bezpečno a čisto.

V zátoce přímo pod městem je malý přístav a městská pláž. Za krásného počasí bude pláž asi dost plná a od apartmánů v centru města je to navíc kus cesty, byť s hezkým výhledem na moře. Vrbnik nebude ideální pro rodinnou dovolenou spojenou s každodenním koupáním. Ale může být zajímavý třeba pro potápěče. Ochutnat lze i místní vína.

Krk

Krk je správní středisko a zároveň největší město stejnojmenného ostrova. Pro Krk platí totéž co pro Vrbnik, jen ve větším. Uličky v historickém centru jsou malebné, ale širší. Z apartmánů v centru je k moři na koupání nepříjemně daleko. A všude jsou davy turistů a související nabídka služeb. Chcete se vyfotografovat s oslem? Zaplaťte 10 kun. Na obrázku budou oslové dva.

Stara Baška

Stara Baška

Stara Baška

Stara Baška nás uchvátila. Ne snad samotná osada, kam se ještě před „nedávnem“ dalo dostat jen lodí. Ta nabízí stěží něco víc než jen pár domků kolem velmi úzké frekventované silnice a komplikované parkování. Jen pár set metrů nad Starou Baškou ale začíná řetězec malých zátok, přístupných jen po prudkém kamenitém svahu pod silnicí. V deset hodin „ráno“, na přelomu července a srpna (rozuměj uprostřed sezóny), jsme měli jednu z kamenitých pláží s průzračně čistým mořem skoro sami pro sebe. Kdybych měl vybrat jediné místo na Krku, kam bych se chtěl někdy vrátit, tak právě na členité pobřeží v blízkosti Stare Bašky.

V Chorvatsku jsme byli podruhé a zůstává pro nás synonymem pro pohodovou rodinnou dovolenou. Srovnávat můžeme Krk a Zadarskou riviéru. Zelený ostrov Krk se nám líbil víc.

Tagged on:

One thought on “Chorvatsko – ostrov Krk

  1. Ijacek.007

    Článek mě zaujal a celý jsem si jej přečetl krk je v Chorvatsku destinací ve které jsem ještě nebyl a když jsme s manželkou vymýšlely místo pro letošní dovolenou byl krk jedním z favoritu. Nakonec jsme vybraly ostrov Čiovo a díky tomu že jsme se na ostrov také spojený pevninou pomocí mostu vydaly až v září mě místo dokonale učarovalo. Díky za pěkný článek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *