Labyrinty a bludiště v zámeckém parku Loučeň
Přiznám se, že rozdíl mezi labyrintem a bludištěm jsem ještě donedávna neznal. Přitom je to tak jednoduché. Labyrint obsahuje do svého středu jedinou cestu, tedy žádná rozcestí a žádné slepé cesty. Projít labyrintem nevyžaduje mnoho intelektuálního úsilí, stačí mít zdravé nohy, pohodlné boty a špetku trpělivosti.
V této souvislosti ovšem nelze nevzpomenout na školními škamnami otřískanou starou řeckou mytologii a pověst o Mínotaurovi. Krvelačná bestie s býčí hlavou a lidským tělem byla uvězněna ve středu důmyslného labyrintu na starověké Krétě. Každý rok tam bylo posíláno jako oběť sedmero dívek a sedmero chlapců. Až přišel Théseus. Do statného hrdiny se zakoukala dcera krétského krále Adriana a v předvečer cesty do labyrintu mu dala klubko nití, které měl za sebou rozmotávat a tak najít zpáteční cestu. Najít zpáteční cestu z labyrintu? Nevede snad labyrintem jedna jediná dlouhá cesta? Tak snad aby Théseus v zatáčce neztratil orientaci. Hrdina odvíjel Adrianinu niť, Mínotaura zabil a šťastně se dostal ven. Adriana, kterou si měl s sebou odvést do Athén, si to ovšem noc před odplutím rozmyslela. Ach, ty ženy. Ale kdo ví, jak by Théseus s Ariadnou dopadl. Takhle prožil bohatý život plný velkolepých dobrodružství.
„Doktore Holube, pojedete letos zase do Afriky?“
„Doma bude! Už se narajzoval dost.“
(Jára Cimrman ležící, spící)
V rozlehlém parku středočeského zámku Loučeň je nejrůznějších labyrintů a bludišť celkem deset. Mínotaurus, vytesaný do kamene, střeží vchod do jednoho z nich. Nenechte se vyděsit davem kolem kasy, v zámeckém parku se naštěstí rozptýlí. Rodinné vstupné do parku (bez prohlídky zámku) přijde na 270,- Kč.
Poctivě a beze spěchu projít všechna bludiště a labyrinty, zastavit se v dětském lanovém centru a posvačit někde na lavičce zabere 3 – 4 hodiny. Naše dvě dcery (4 a 6 let) si půl den v zámeckém parku Loučeň opravdu užily. Vracet bych se tam v nejbližších letech nechtěl, ale času ani peněz nelituji.