Venkohled

Labyrinty a bludiště v zámeckém parku Loučeň

Přiznám se, že rozdíl mezi labyrintem a bludištěm jsem ještě donedávna neznal. Přitom je to tak jednoduché. Labyrint obsahuje do svého středu jedinou cestu, tedy žádná rozcestí a žádné slepé cesty. Projít labyrintem nevyžaduje mnoho intelektuálního úsilí, stačí mít zdravé nohy, pohodlné boty a špetku trpělivosti.

V této souvislosti ovšem nelze nevzpomenout na školními škamnami otřískanou starou řeckou mytologii a pověst o Mínotaurovi. Krvelačná bestie s býčí hlavou a lidským tělem byla uvězněna ve středu důmyslného labyrintu na starověké Krétě. Každý rok tam bylo posíláno jako oběť  sedmero dívek a sedmero chlapců. Až přišel Théseus. Do statného hrdiny se zakoukala dcera krétského krále Adriana a v předvečer cesty do labyrintu mu dala klubko nití, které měl za sebou rozmotávat a tak najít zpáteční cestu. Najít zpáteční cestu z labyrintu? Nevede snad labyrintem jedna jediná dlouhá cesta? Tak snad aby Théseus v zatáčce neztratil orientaci. Hrdina odvíjel Adrianinu niť, Mínotaura zabil a šťastně se dostal ven. Adriana, kterou si měl s sebou odvést do Athén, si to ovšem noc před odplutím rozmyslela. Ach, ty ženy. Ale kdo ví, jak by Théseus s Ariadnou dopadl. Takhle prožil bohatý život plný velkolepých dobrodružství.

“Doktore Holube, pojedete letos zase do Afriky?”
“Doma bude! Už se narajzoval dost.”
(Jára Cimrman ležící, spící)

 

mapaV rozlehlém parku středočeského zámku Loučeň je nejrůznějších labyrintů a bludišť celkem deset. Mínotaurus, vytesaný do kamene, střeží vchod do jednoho z nich. Nenechte se vyděsit davem kolem kasy, v zámeckém parku se naštěstí rozptýlí. Rodinné vstupné do parku (bez prohlídky zámku) přijde na 270,- Kč.

Poctivě a beze spěchu projít všechna bludiště a labyrinty, zastavit se v dětském lanovém centru a posvačit někde na lavičce zabere 3 – 4 hodiny. Naše dvě dcery (4 a 6 let) si půl den v zámeckém parku Loučeň opravdu užily. Vracet bych se tam v nejbližších letech nechtěl, ale času ani peněz nelituji.

Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *