Venkohled

Vodotěsné pouzdro na zrcadlovku DiCAPac WP-S5

Nedávno jsme sjížděli Divokou Orlici. V řece bylo hodně vody, četné peřejky a čerstvě popadané stromy, vyšlo nám krásné počasí.  Ze sjezdu možná mohly vzniknout celkem pěkné fotky, jenže moje zrcadlovka po většinu času odpočívala v suchu a bezpečí pogumovaného loďáku.

Začal jsem se tedy porozhlížet po možnostech focení v mokru. A protože starší dcera Klárka se letos zapálila do šnorchlování a bylo by prima společné průzkumy podvodního života v mělkých pobřežních vodách zachytit, tak dokonce i pod vodou.

Pořízení speciálního vodotěsného foťáku jsem hned zavrhl, zůstávám věrný své malé DSLR Canon EOS 100D. Pořádná pevná podvodní pouzdra, vodotěsná až do hloubky 60m, stojí přes třiceti tisíc. Tak zbývají nejrůznější fóliové ochranné vaky.

V zásadě by zafungoval i igelitový pytlík, ale z lepší je použít vak se speciálním průzorem na objektiv. Tyto vodotěsné vaky vyrábění dvě firmy – korejský DiCA Pac  a anglický  Aquapac. Oba výrobci na svých stránkách nabízejí vhodnou velikost pouzdra pro konkrétní značku a model zařízení (i když hledání na korejských stránkách je trochu děsivé).

V mém případě přicházel v úvahu DiCAPac WP-S5 nebo Aquapac 458 SLR case, v obou případech pouzdra na zrcadlovky malé a střední velikosti. Zvolil jsem DiCAPac WP-S5, na internetu měl  překvapivě lepší doporučení (údajně snazší ovládání).

Pouzdro se u nás prodává zhruba za devatenáct stovek, což je dost. Cenu jsem čekal tak třetinovou. Ale nakonec přišlo překvapivě sofistikované zařízení.

První dojmy

DiCA Pac WP-S5 je robustní vodotěsný vak. Zavírání je řešeno zavinutím a postupným použitím několika suchých zipů. Průzor na objektiv má odnímatelnou krytku, takže objektivy lze měnit i bez komplikovaného vyndávání a zandávání foťáku.

Zrcadlovku lze ovládat přes dva průvlaky na prsty – jeden na mačkání spouště, druhý na zoom objektivu. Než se rozjede nějaký šev, mohlo by to fungovat.

Pouzdro jsem vycpal papírem a ponořil do kýble s vodou. Papír zůstal suchý. Nastal tedy čas na zatěžkávací zkoušku v bazénu.

Vkládání zrcadlovky do vaku je tak trochu jako porod obráceně. Ale jakmile je foťák uvnitř a z pouzdra se vymáčkne vzduch, foťák dobře drží. Ovládání je samozřejmě trochu těžkopádné, ale větší problém je pod vodou vůbec něco rozumného vyfotit. Foťák je z nezvyklých světelných podmínek zmatený jak lesní včela. Katka mi musí stát na ramenou, jinak bych se neustále vynořoval. O pevném držení foťáku nebo dokonce promyšlené kompozici nemůže být ani řeč.

Po několika minutách focení pod vodou jsem zrcadlovku vyndal z pouzdra naprosto suchou. DiCAPac WP-S5 funguje. Jen efektivní používání v obtížných podmínkách bude chtít cvik.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *