Venkohled

Vodopád Savica

NÁROČNOST

12,5 km; 3h 15m, převýšení 510 m. K vodopádu schůdné pro každého, nad vodopád horská stezka.

PARKOVÁNÍ

Parkoviště Ukanc, 3 €/hod.

ATRAKTIVITA

Vodopád Savica je prý třetí nejnavštěvovanější atrakcí ve Slovinsku. Po tlačenicích, které jsme zažili v Bledu, jsme z toho měli docela obavy, ale nakonec to nebylo tak hrozné.

Ačkoli se dá parkovat hned pod vodopádem, my jsme jako výchozí místo zvolili Ukanc na břehu Bohinjského jezera. U jezera jsou krásné pláže a minimum lidí. Pokud hledáte soukromí uprostřed nádherné přírody, pak je Bohinjské jezero to správné místo.

V obci Ukanc stojí za to projít se po plážích Bohinjského jezera a zastavit se u samotné říčky Savica. Ke Koče pri Savici pod vodopádem je to pak sotva hodinka mírného stoupání po štěrkové cestě lesem.

Řeka Savica

Vstupné k vodopádu:

Dospělí: 4 €

Děti 7-14 let: 2 €

Studenti, senioři: 2,5 €

Od Koče při Savici je to k vodopádu zhruba půl kilometru po betonových schodech. Pak už jen krátká fronta na fotku a rychle pryč.

Vodopád Savica

Od vodopádu jsme se vrátili kousek zpět a našli jsme horskou stezku stěnou Komarča k Černému jezeru. Po stezce jsme vystoupali zhruba 200 výškových metrů. Tam je odbočka na pěšinu vedoucí nad vodopád (GPS odbočky 46.2940400N, 13.7991300E). Odbočka není nijak místně značená, ale na turistických mapách mapy.cz je zakreslena. Pěšina vás pak zavede na parádní místo, kde ve stěně Komarča z krasové jeskyně z podzemních jezer a sifonů tunelem vyvěrá říčka Savica a následně padá 78 m vysokým vodopádem dolů. Víc než sto metrů pod vámi se jako mravenci pohybují lidé stojící frontu k vodopádu. A nahoře široko daleko nikde nikdo.

Nad vodopádem Savica

Zpátky k Bohinjskému jezeru jsme se vrátili stejnou cestou. Samotný vodopád nás nijak zvlášť  neuchvátil, ale místo nad vodopádem je opravdu krásné.

Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *