Venkohled

Okolo jezera Bled

NÁROČNOST

7,5 km (okruh), 1h 50m, lázeňská procházka.

PARKOVÁNÍ

Parkoviště pod Bledským hradem, 3 €/hod.

ATRAKTIVITA

Jezero Bled je údajně turisticky nejnavštěvovanějším místem ve Slovinsku. Proslavily ho termální prameny. Ty už  ale dnes jezero přímo nenapájí, jsou totiž svedené do hotelových bazénů. Kráse tyrkysově modrého jezera to ale nijak neubírá.

Bydleli jsme kousek od Bledu v kempu Šobec a vyráželi především na výlety do hor. Když ale předpověď počasí slibovala takřka celodenní déšť, naplánovali jsme odpočinkový den s procházkou kolem jezera.

No, už jsme měli i lepší nápady. Fyzicky to možná odpočinek byl, ale psychicky šlo téměř o týrání.

Parkovali jsme u Bledského hradu tyčícího se na skále nad jezerem. V samotném hradu jsme se podívat nebyli, odradilo nás poměrně vysoké vstupné. Ale ze skal kousek od hradu jsou zajímavé výhledy na jezero. Pak už jsme seběhli dolů a připojili se k tisícům návštěvníků korzujících kolem jezera.

Jakkoli nabízí jezerní promenáda krásné výhledy (za tyrkysovou modří jsou prý glaciální soli), v letní sezóně je to tam k nevydržení. Nonstop v davu lidí, člověk si připadá jak na Václavském náměstí.

Uprostřed jezera je malý ostrov s barokním kostelem. Na ostrov vás zaveze převozník v takzvaných pletnách, půvabných lodích připomínajících gondolu s markýzou. Nebo si můžete pronajmout hezkou dřevěnou veslici. My jsme se na ostrov dostali na paddleboardech. K vidění tam toho zase tolik není. Na kostelní věži je zvon a traduje se, že kdo na něj zazvoní, tomu se splní přání. A ač je vstup na kostelní věž podmíněn relativně vysokým vstupným, zvon vyzvání skoro neustále.

Když jsme celé jezero obešli, oddychli jsme si, že to máme za sebou. Brzy ráno by to mohla být moc hezká procházka, ale během dne je to v tlačenici lidí utrpení.

Zhruba 25 km západně od Bledu je mnohem krásnější a klidnější Bohinjské jezero. Nachází se na území Triglavského národního parku a je tam opravdu nádherně. Kdybychom se měli do této oblasti vracet, tak k právě tam. K Bledu už ne. Určitě ne v letní sezóně.

Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *