Venkohled

Výstup na vrchol Debela peč (2014 m)

NÁROČNOST

10,5 km; 3h 40m, převýšení 750 m. Horská túra, bez exponovaných úseků.

PARKOVÁNÍ

Parkoviště na lesní cestě u pomníku, GPS 46.3659994N, 13.9342639E, zdarma.

ATRAKTIVITA

Debela peč (2014 m) je nejvýchodnější dvoutisícovkou masivu Julských Alp. Zatímco její severní stěna je velmi prudká, pozvolnou jižní stěnou se vine horská stezka. Nejbližší nástupové místo na vrchol je malé parkoviště na štěrkové lesní cestě kousek od Planiny Zajavornik.

Z parkoviště stezka stoupá zhruba 45 minut na Blejsku koču v Lipanském sedle. Koča je posledním útočištěm před výstupem, na vrchol to z koči trvá 1h 30 m. Cesta na vrchol je místy poměrně prudká, ale bez exponovaných lezeckých úseků. Zvládl ji projít i náš malý nedobrovolně dobrodružný pes.

Stoupali jsme za nízké oblačnosti, takže bohužel bez výhledů do údolí. Několikrát jsme potkali malá stáda volně se pasoucích krav. Na hřebeni se ale mraky částečně roztrhaly a odhalily výhled na impozantní masiv Triglavu a další vrcholy Julských Alp. Nádhera, i když samotný vrchol Triglavu bohužel zůstal zahalen v mracích. Na vrcholu Debela peč (2014 m) se dokonce na chvilku ukázalo sluníčko. Zapsali jsme se do vrcholové knihy a užívali daleké výhledy, dokonce až k jezeru Bled.

Cestou zpět jsme se na Blejske koče zastavili na vynikající hustou a poctivou polévku a přečkali tam i krátkou letní bouřku. Výstup na vrchol Debela peč byl parádní korunou letní rodinné dovolené ve Slovinsku.

Tagged on:

2 thoughts on “Výstup na vrchol Debela peč (2014 m)

  1. david

    zdravím, jaká je ta polní cesta k tomu místu parkování, byl jsem přesvědčený, že nejblíže zaparkuji v Rudno polje, dojedu tam normálním sedanem? díky David

    1. Miloš Němec Autor článku

      Je to dobře upravená široká cesta, vysypaná jemným štěrkem. Pohodlně ji projede jakékoli auto. Je tam i dost rozšířených míst, kde se případně dá zaparkovat, kdyby snad hlavní parkoviště bylo plné. Potkali jsme tam tak 10 porůznu zaparkovaných aut. Vjezd je tam normálně povolený, není se čeho bát.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *