Venkohled

Tělo nezná hranic s Chrisem Hemsworthem

Tělo nezná hranic s Chrisem Hemsworthem

Pokud hledáte seriál, který vás bude inspirovat k pohybu a zdravému životnímu stylu, pak určitě zkuste Tělo nezná hranic s Chrisem Hemsworthem. Jde o dokumentární sérii, ve které svalnatý australský herec podstupuje šest extrémních výzev s cílem dosažení zdravějšího a delšího života.

Seriál je skvěle udělaný. Zárukou kvality je i National Geographic jako jeden z producentů. 

Průvodci Chrise Hemswortha jsou vědci, lékaři i špičkoví atleti. Ke každému tématu jsou doplněna medicínská vysvětlení, proč jednotlivé praktiky fungují a jak pozitivně ovlivňují naše těla.

Tělo nezná hranic s Chrisem Hemsworthem

Samozřejmě je to trochu rodinná podívaná, vše pečlivě sestříháno tak, aby to vypadalo, že rady expertů opravdu okamžitě pomáhají. A občas se dokument mění v lehce vyumělkovanou reality show. Ale vše naštěstí vyvažuje Chris Hemsworth. Nejenom že je to sympaťák a ve skvělé fyzické kondici, ale během přípravy i plnění jednotlivých výzev si dává pořádně do těla.

Seriál je k dispozici na Disney+ (a samozřejmě i na pirátských platformách). Pokud nemáte čas, tady je stručný přehled jednotlivých dílů a především na závěrečná doporučení, co dělat pro dosažení zdravějšího a delšího života.

Epizoda 1 – Odolnost proti stresu

První epizoda je o zvládání chronického i okamžitého stresu. Ultimátním úkolem je přejít visutou lávku ve výšce 275 m nad zemí (výšková budova v Sydney). Během přípravy je Chris vystaven stresovým situacím (virtuální realita, plavání se spoutanýma rukama a nohama, hasičský zásah v hořící budově) a učí se techniky ovládnutí stresu. 

Závěrečná doporučení:

 • 3x týdně praktikovat mindfulness meditaci.
 • Ve stresu použít krabicové dýchání a pozitivní samomluvu.

Epizoda 2 – Šok

Asi nejdrsnější díl. Ze sluncem prohřátého Sydney se vydáváme na Arktidu. Tady musí Chris uplavat 230 m přes mrazivý arktický fjord s teplotou vody 2,5 °C. Příprava je o otužování a saunování. Extrémní teploty totiž lidskému tělu prospívají.

Závěrečná doporučení:

 • Třikrát týdně po ránu ledovou koupel.
 • Pravidelné 20 minutové sauny na 80 °C.
 • Každou sprchu ukončit 30 vteřinami studené vody.

Epizoda 3 – Půst

Třetí epizoda je o hladu, respektivě o půstu. Chris musí vydržet čtyři dny bez jídla a po čtyřech dnech si ulovit rybu v devítimetrové hloubce při volném potápění na Velkém bariérovém útesu. A právě potápění a aktivitám pod vodou je věnována většina přípravy.

Závěrečná doporučení:

 • 3x týdně nejíst před polednem (8/16 půst).
 • Jednou za měsíc 24 hod. nejíst.
 • Jednou za rok nejíst 4 dny.

Epizoda 4 – Síla

Jsme v australských Blue Mountains a Chris má tentokrát za úkol vyšplhat po 30 m laně visícím z lanovky nad kaňonem ve výšce 300 m. Příprava trvá tři měsíce a vedle samotného šplhání po laně je hlavně o využívání většího množství svalových skupin a zvýšení vytrvalosti.

Závěrečná doporučení:

 • Vytrvalostní trénink (např. veslování, běh nebo jízda na kole) 2 hodiny týdně.
 • Šplh po laně pro posílení širší škály svalů.
 • Každodenní cvičení mimo posilovnu (např. práce na zahradě).

Epizoda 5 – Paměť 

Jak už název napovídá, pátý díl je o předcházení Alzheimerově chorobě. Mozek je třeba posilovat prostřednictvím nových podnětů. A tak se Chris vydává na dvoudenní trek do australské divočiny.

Obecná doporučení:

 • Dobře jíst a spát.
 • Stimulovat mysl i tělo novými zkušenostmi.
 • Ponořit se do přírody.
 • Sdílet vše s lidmi, které máte rádi.

Epizoda 6 – Přijetí

Poslední epizoda vůbec není akční, chvílemi je hodně zvláštní, přesto je asi nejsilnější a nejemotivnější z celého krátkého seriálu. Chris si prostřednictvím speciálního obleku způsobujícího omezenou pohyblivost a horší zrak i sluch vyzkouší žít tři dny jako osmdesátník v uměle vytvořené vesničce pro seniory. Závěrečný díl je o přijetí stárnutí a smrti. Pokud akceptujeme stárnutí a umírání, budeme šťastnější, méně stresovaní a budeme žít déle.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *