Venkohled

S karavanem v Českém ráji

Když jsem před časem procházel mezi majestátními skalními věžemi Hruboskalska, bylo mi trochu líto, že s sebou nemám Katku a děti. V romantickém bludišti pískovcových velikánů by se jim určitě líbilo. Takže když jsme se rozhodovali kam na další rodinný víkend s karavanem, Český ráj byl jasná volba.

Hruboskalsko

Ubytovali jsme se v kempu Sedmihorky na samotném okraji Hruboskalska. Sedmihorky jsou kempingovým centrem Českého ráje. Stovky stanů, desítky karavanů a tisíce lidí. Ale naštěstí všude čisto, dobré služby i dokonce i program pro děti. Holky si navíc každý večer užily koupání na písečné pláži u rybníka. A nejvíce mě potěšilo, že v kempu se skutečně dodržuje noční klid. Ačkoli mám mnohem raději menší místa, musím uznat, že v Sedmihorkách to prostě funguje a pro rodiny s dětmi je to vynikající lokalita.

Hned v pátek jsme vyrazili na okruh po Hruboskalsku. Z kempu přes sedmihorské prameny, symbolický hřbitov horolezců, Mariánskou vyhlídku a Zámeckou vyhlídku na zámek Hrubá Skála, a odtud studenou a temnou Myší dírou přes zaniklé a v podstatě pusté Lázně Sedmihorky zpět. Něco přes 11 km příjemné procházky ikonickými místy Českého ráje.

Skalní věže v blízkosti Hrubé Skály
Zámek Hrubá Skála

Drábské světničky

Na sobotu jsem naplánoval okruh přes skalní hrad Drábské světničky. Jako výchozí bod jsem zvolil osadu Příhrazy, kam jsme přejeli autem. V Příhrazech je také kemp, ale když jsem projížděl několik kilometrů dlouhou úzkou příjezdovou silničkou, byl jsem rád, že za sebou nemám karavan. Nevím, jak bychom se dokázali vyhnout s protijedoucím autem.

Z osady Příhrazy jsme se vyškrábali nahoru na Příhrazské skály a Zlatou stezkou Českého ráje došli přes řadu krásných vyhlídek a v letním parnu příjemně chladný Studený průchod až na Drábské světničky.

Stoupání na Příhrazské skály
Drábské světničky

Okruh po samotném skalním hradu je lehce adrenalinový, alespoň pro mě, protože mám takový strach z výšek, že se bojím už na třetí šprušli žebříku. Ale zvládli jsme to a ještě jsme se zašli podívat na sousední skalní hrad Klamorna.

Cestou zpět do Příhraz jsme to vzali přes Hrázku. Prosazoval jsem ještě malou zacházku na zříceninu Hynšta, ale byl jsem přehlasován. Tak snad příště. Celkem jsme ušli 13,5 km.

A ještě jednou Hruboskalsko

Kemp Sedmihorky jsme museli v neděli s karavanem opustit nejpozději ve dvě hodiny odpoledne. Takže zbyl čas jen na kratší výlet, opět do Hruboskalska, tentokrát přes četná schodiště až nahoru na Janovu vyhlídku.

Janova vyhlídka, Hruboskalsko

Za tři krásné dny jsme stihli jen velmi malou část toho, co Český ráj turistům nabízí. Takže předpokládám, že se do kraje majestátních pískovcových skal, romantických lesů, malebných rybníků a skalních hradů ještě s karavanem vrátíme.

Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *