Venkohled

Pěší okruh Českým rájem

Když se řekne Český ráj, většině lidí se vybaví pískovcová skalní města a majestátní skalní věže. Jedním z ikonických míst Českého ráje je přírodní rezervace Hruboskalsko. A právě do Hruboskalska jsem si naplánoval pěší výlet. A protože samotná skalní oblast není nijak rozsáhlá, protáhl jsem si trasu o zacházku k malebnému Věžickému rybníku. Celý okruh měl 26 km.

Vyšel jsem z Turnova po Zlaté stezce Českého ráje (podvod, stezka není zlatá, ale červená; zlato se České ráji, pokud vím, nikdy netěžilo) a na okamžik se zdržel na rozhledně Hlavatice.  Jde o pískovcový skalní blok, na který vede točité schodiště. Konstrukčně zajímavý nápad, ale výhled není nic moc, v podstatě jen na město Turnov. Jen o pár kilometrů dál mě čekají podstatně atraktivnější vyhlídky.

Ještě před samotným vstupem do skalní oblasti jsem minul hrad Valdštejn. Prohlídku jsem vynechal, přijel jsem hlavně za přírodou. Navíc je zpoplatněný už samotný příchod k hradu.

Trasa Hruboskalskem nabízí především četné a dech beroucí výhledy na pískovcové skalní věže. Na vrcholu jedné obzvlášť špičaté věže sedí horolezec a jeho partnerka se pokouší vyškrábat za tím. Broukal bych si s Ivanem Mládkem Do Českého ráje cesta příjemná je, dudlaj, dudlaj, dá, ale všude je poměrně dost lidí. A to je pracovní den, o víkendu nebo o prázdninách to asi bude o hodně horší.

Vyhlídka Na Kapelu

Docela hezké jsou i sedmihorské prameny. Chladná pramenitá voda z četných studánek v horkém předletním dni každopádně osvěží. Příště s sebou musím vzít vlastní plecháček.

Josefův pramen

Kolem symbolického hřbitova horolezců jsem došel k zámku Hrubá Skála. Parkoviště, turistické cetky, langoše a párek v rohlíku. Rychle pryč.

Věžický rybník, též Věžák, je dalším doslova ikonickým místem Českého ráje. Navíc známým i ze skvělého filmu Jak dostat tatínka do polepšovny. Právě tady, na skále za rybníkem, zkoušel Vašek s tátou k velké nelibosti starostlivé maminky horolezeckou dračí smyčku. Holky, tohle stejně neuhlídáte.

Věžický rybník

Zacházka k Věžickému rybníku vede většinou po rovných širokých zpevněných cestách a je vhodnější spíš pro cyklisty. Ale stojí za to.

Vrátil jsem se do Hruboskalska na několik dalších vyhlídek. Horolezec na vrcholu jedné z věží se začal tvářit rozladěně, jeho partnerka stále visela na laně několik desítek metrů pod ním.

Vyhlídka U Lvíčka

V Českém ráji je krásně. Na krátký okruh Hruboskalskem bych se rád vrátil s dětmi. Ale snad raději mimo víkendy a prázdniny.

Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *