Venkohled

S karavanem na Broumovsku

Na první víkend s novým karavanem jsme vyrazili do Bludných skal a Broumovských stěn. Z Pardubic to není až tak daleko a na Broumovsku je krásně.

Tedy, nebylo by to až tak daleko, nebýt doslova katastrofického průjezdu Náchodu. V zácpě mezi polskými kamiony jsme se posouvali krokem a celou trasu si tak prodloužili možná o hodinu. Tímhle směrem už s karavanem v pátek odpoledne raději ne.

Ubytovali jsme se v Autokempu Náchod. Menší klidný kemp hned za městem, přímo na břehu Metuje. Areál není kdovíjak vybavený, ale o krásném květnovém víkendu byl v podstatě prázdný. Celou karavanovou louku jsme sdíleli s jednou další rodinou a dálce až na samotném obzoru byl postaven jeden malý stan.

Karavan v kempu pod stromy na břehu Metuje

V pátek v podvečer jsme stihli jen projít zchátralé Lázně Běloves. Dokonce i známý pramen minerálky Ida je (po letitých tahanicích mezi městem Náchod, současnými majiteli lázní a Ministerstvem zdravotnictví) uzavřený. Škoda,  zmínky o vodě z tohoto pramene sahají až do 14. století.

Bludné skály

V sobotu jsme vyrazili do Bludných skal. Ve skalním labyrintu už jsem jednou byl, procházeli jsme tenkrát s kamarádem nejzajímavější místa  Národního parku Stolové hory. V Bludných skalách se mi líbilo a odhadoval jsem, že děti by byly nadšené. A taky že ano, jen jsme pro tentokrát zvolili o něco kratší přístupovou trasu, z  parkoviště kousek od polského městečka Kudowa Zdrój je to něco přes hodinku ostřejšího stoupání hezkým lesem.

Do Bludných skal z polské strany

Obával jsem se davů polských výletníků, ale ráno nás bylo ve skalním bludišti jen pár. Když jsme ale kolem desáté odcházeli, na horní parkoviště u vstupu do skal už se sjížděla pěkná řádka aut i autobusů. Unikli jsme tomu jen o fous.

Labyrint Bludných skal

V sobotu v podvečer jsme ještě zašli obhlédnout Náchodský zámek a blízké okolí. U litinové sochy Josefa Škvoreckého sedícího na lavičce na náchodském náměstí jsem zavzpomínal na Prima sezónu, Zbabělce i Příběh inženýra lidských duší. Danny Smiřický z lavičky sleduje hezké náchodské holky a snad je mu dobře.

Broumovské stěny

V neděli nás čekaly Broumovské stěny. Blízko Adršpachu a Teplických skal neprávem opomíjená přírodní rezervace s řadou skalních měst. Opomíjená snad i proto, že do celé oblasti je trochu komplikovanější přístup, žádné odstavné parkoviště na dohled od skal.

Okruh Broumovskými stěnami

Šli jsme ze Slavného, rozeklanou a romantickou Zaječí roklí, přes Kamennou bránu, na vyhlídku Koruna. Nádhera. Krásná příroda a minimum lidí. Z celých Broumovských stěn jsme viděli jen kousek a určitě se ještě vrátíme.

Zaječí rokle
Kamenná brána
Přírodní rezervace Broumovské stěny

Jak se s karavanem vydělává

K obytnému přívěsu máme elektrický pojezd s dálkovým ovládáním. Bez pojezdu s těžkým karavanem na trávě a na nerovném terénu nehneme.

Takže když jsme v neděli v podvečer balili, pohodlně jsem si přijel s karavanem k autu, pečlivě odložil klíče od karavanu i ovladač pojezdu na stěrač zadního okna, připojil jsem karavan, sehnal rodinu a odjel. O dvacek kilometrů později, kousek před Jaroměří, mě polil pot. Klíče na stěrači zadního okna jakýmsi zázrakem stále byly, ovladač bohužel nikoli.

Náhradní ovladač jsme museli objednávat z Holandska a stál nás zhruba tolik co wellness víkend pro dva v luxusním hotelu.

Tagged on:

One thought on “S karavanem na Broumovsku

  1. Kemp na Broumovsku

    No to je parada, ted se asi do Polska nedostaneme, ale i na te nasi strane je toho hodne, ze nevim, co vybrat. Kazdopadne nevite o nejakem dalsim hezkem klidnem kempu v teto oblasti nebo i jen karavanovem stani?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *