Venkohled

S dětmi Údolím Doubravy

Přírodní rezervace Údolí Doubravy je jedním z nejatraktivnějších míst Železných hor. Horní tok řeky Doubravy se tu zařezává do úzkého skalnatého údolí, kterým vede turistický chodník. Cesta mezi skálami a vodou je místy jištěna řetězy, ale není to nic nebezpečného, spadnout se nikam nedá a v pohodě projdou děti i psi.

Nejobvyklejší trasa Údolím Doubravy je z Bílku do Chotěboře (nebo naopak). Pro malé děti je to ale příliš daleko, takže volíme lehce zkrácenou trasu, která nemíjí žádné z nejatraktivnějších míst. Vycházíme z Bílku (parkovat lze u vlakové zastávky), po červené podél Doubravy až k rozcestí pod Sokolohrady, pak vystoupáme po dlouhých železných schodech nahoru nad údolí a po zelené se vracíme zpět do Bílku. Celkem cca 4,5 km.

Mapa

Cestu skalnatým údolím si děti vyloženě užívají. Skáčou z kamene na kámen, prozkoumávají přehršel nejrůznějších skalních děr a vymýšlejí obydlí pro skřítka Medovníčka. Nejdivočejší místo je zřejmě 15 m hluboký kaňon Koryto, zakončený asi 1,5 m vysokým vodopádem. Na nejexponovanějších místech přidržujeme pětiletou Terezku raději za ruku, ale celou cestu v klidu zvládá.

Doubrava

Atraktivní cesta údolím rychle uteče. Na vyhlídce Sokolohrady dáváme svačinu a pak už nás čeká cesta po štěrkem zpevněné lesní cestě zpět k autu. Tady už je na dětech znát jistá únava, ale jsem si jist, že mezi skalami by zase ožily.

Doubrava

Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *