Venkohled

Druhé (a nadlouho asi poslední) plachtění na Lipně

Zhruba před rokem jsme s Katkou Poprvé plachtili na Lipně. Vybrali jsme si tenkrát svůj díl smůly. Lipno je prý ideální jachtařská lokalita, protože tam fouká téměř vždy. Nám před rokem nefoukalo. Půl dne jsme se plácali na místě v naprostém bezvětří v malé otevřené plachetničce. Teď to zkoušíme podruhé, tentokrát ale s větší kajutovou plachetnicí se závěsným motorem. Kdo jednou pádloval přes půl Lipna, bez motoru už  vyjíždět nechce.

Pronájem lodi opět zajišťujeme přes Noe’s sailing. Jeanneau Flirt 20 je šestimetrová kajutová plachetnice s 11 m2 plachet. Loďka je starší, ale čistá, útulná a dobře vybavená (vařič, nádobí, podsedáky, chemické WC). Předávání a úvodní zaškolení od instruktora Noe’s sailing je perfektní. Projdeme celou loď, vyzkoušíme plachty i motor. Celé to trvá skoro hodinu a při vyplutí máme o lodi i ovládání celkem slušnou povědomost.

Jeanneau Flirt 20 je určena maximálně pro čtyři osoby. Na palubu i do kajuty se čtyři vejdou, ale nocování si neumím moc představit ani ve dvou s dětmi. Skoro se mi zdá, že Jeanneau Flirt 20 je ideální plavidlo spíš pro jezerního vlka samotáře.

Podzimní ranní mlhu rozpouští slunce a začíná lehce pofukovat. Ale žádná sláva to není. Pomalu křižujeme proti slábnoucímu větru. Zhruba za dvě hodiny přestane foukat úplně. Na motor přejíždíme kolem Přední Výtoně a Frymburku  do nejširšího místa přehrady. Zbytečně. Hladina je jako zrcadlo. Nefouká ani tady. Jsme z toho otrávení. Termín pronájmu plachetnice od Noe’s sailing se musí rezervovat několik měsíců předem a na Lipno to od nás máme čtyři hodiny cesty autem. Aktuální předpověď počasí tedy při plánování plavby zohlednit nemůžeme.

Čekání na vítr na Lipně

Čekání na vítr na Lipně

Vracíme se zpět do přístavu. Většinou na motor. Čas od času zkusíme vytáhnout plachty, ale slabý vánek, pokud vůbec fouká, neustále mění směr. Plachtit se moc nedá. Přesto den na plachetnici rychle a příjemně utekl. Při zajíždění do mariny a couvání na kotviště asistují pozorní instruktoři Noe’s sailing. Předáváme loď a sedáme do auta, čeká nás dlouhá cesta domů.

Chci to zkoušet dál. Napotřetí to musí vyjít. Ale na Lipno už nepojedeme, je to příliš daleko. Příště zkusíme bližší Orlík, nebo Slapy. A především, rezervovat loď musíme až podle aktuální předpovědi počasí.

Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *