Venkohled

S dětmi na Plešné jezero a vrchol Plechý

NÁROČNOST

17 km (okruh), kumulované převýšení 580 m, 4h20m. Výstup kamenným mořem od Plešného jezera na vrchol Jezerní stěny je náročnější.

PARKOVÁNÍ

Placené parkoviště Nová Pec, 100 Kč/den. V sezóně se velmi rychle zcela zaplní, nejlepší je přijet hned ráno.

ATRAKTIVITA

Na Plechý (1378 m.), nejvyšší vrchol české části Šumavy, vede jedna z nejhezčích šumavských horských túr. Především v úseku výstupu od Plešného jezera.

Dobré výchozí místo je Nová Pec, na samém horním okraji Lipenské vodní nádrže. Odtud se jde nejprve relativně dlouho po asfaltových cestách, chvilku i podél Schwarzenberského plavebního kanálu. Toto starobylého vodní dílo, určené pro splavování dříví z nepřístupných šumavských lesů, dlouhé zhruba 50 km, by bylo určitě zajímavé na cyklistický výlet, pěšky je to trochu nuda.

Teprve u nouzového nocoviště Pod Plešným jezerem trasa konečně opustí asfalt a začne stoupat lesem po kamenech nahoru k jezeru.

Výstup k Plešnému jezeru
Plešné jezero

Od Plešného jezera se vine nahoru po kamenném moři až nad Jezerní stěnu zážitková NS Duch pralesa. Vstup je označen “na vlastní nebezpečí”. Je to prudší a těžší stoupání, ale snad s výjimkou náledí zcela bezpečné. A moc hezké.

Zážitková NS Duch pralesa

Prudké stoupání naučnou stezkou končí u impozantního pomníku jakéhosi německého básníka s neméně impozantními licousy. Odtud už je stoupání mnohem mírnější, až na samotný vrchol Plechý (1378 m.). Pak už zbývá jen vyškrábat se na vrcholovou žulovou skálu a vystát krátkou frontu na fotku.

Plechý (1378 m.), vrcholový kříž

Dolů se jde opět poměrně prudce přes kamenné moře. Ale přeci jen přímější a snazší trasou než je zážitková NS Duch pralesa. A z rozcestí Pod kamenným mořem pak stejnou cestou zpět na parkoviště v Nové Peci.

Ostřejší sestup kamenným mořem z vrcholu Plechý (1378 m)

Nástup z Nové Pece k Plešnému jezeru je poměrně dlouhý a nepříliš atraktivní, ale následné prudké stoupání naučnou stezkou Duch pralesa přes kamenné moře i mírnější cesta přes samotný hřeben dlouhou nudu nástupu hravě vyváží. Za mě je výstup na Plechý jednou z nejhezčích šumavských vrcholových túr.

Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *