Venkohled

S dětmi na Černé a Čertovo jezero

NÁROČNOST

10 km (okruh), 2h20m, jedno ostřejší stoupání po lesní cestě.

PARKOVÁNÍ

Placené parkoviště Špičácké sedlo, 25 Kč/hod.

ATRAKTIVITA

Výlet na známá ledovcová jezera kousek nad Železnou Rudou patří k povinnostem snad všech návštěvníků Šumavy. Černé jezero je největším přírodním jezerem v České republice, Čertovo jezero je zase trochu tajemné a obestřené řadou pověstí.

Ideálním výchozím bodem je parkoviště Špičácké sedlo. Odtud na Čertovo jezero mírně stoupá asfaltová silnička. My jsme šli v mlze a drobném mrholení, takže i jinak nudná cesta po asfaltu měla své kouzlo.

Černé jezero

Zatímco ze Špičáckého sedla na Černé jezero se pohodlně dostanete i na bruslích, kole nebo koloběžce, dál na Čertovo jezero už to tak jednoduché není. Je třeba vystoupat asi 150 výškových metrů po strmé lesní cestě až na hřeben mezi Malým Špičákem a Jelení Horou, na hlavní evropské rozvodí Labe – Dunaj.

Jezerní okruh

Odtud už cesta pohodlně klesá až k Čertovu jezeru. Snad až příliš pohodlně. Na Šumavě je krásně, ale dokonalé chodníky mě trochu štvou. Když jsem byl na Čertově jezeru naposledy, byla tam romantická divočina. Dnes jezdí ze Špičáckého sedla na Černé jezero turistický vláček a lesní cesty jsou vysypané jemným štěrkem.

Čertovo jezero

Z Čertova jezera jsme se pak, stále po Jezerním okruhu, vrátili zpět na Špičácké sedlo. Cesta kříží lanovku, sjezdovky a traily Bikeparku Špičák. Na trailech jsme potkali jednoho trochu vyděšeného cyklistu, který raději počkal až zmizíme z dohledu, než se odvážil sjet z dalšího z mnoha dřevěných můstků trailu, který byl zjevně nad jeho síly a zkušenosti.

Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *