Venkohled

Pěšky po vyhlídkách kolem hradu Pernštejn

NÁROČNOST

8 km (okruh), převýšení 300 m, 2h 15m.

PARKOVÁNÍ

Parkoviště Nedvědice, zdravotní středisko (zdarma).

ATRAKTIVITA

Pocházím z Pardubic a my východočeši máme k Pernštejnům všeobecně kladný vztah. Na zámku v Pardubicích mívali jedno ze svých významných sídel a soustava rybníků a umělých kanálů, které tu v šestnáctém století vybudovali, slouží dodnes – viz např. Výlet k rybníkům u Přelouče.

Rodu Pernštejnů patřila i rozsáhlá panství na jihozápadní Moravě. Před několika lety jsem obcházel skupinu Zřícenin u přehradní nádrže Vír. A hlavní rodové sídlo, impozantní hrad Pernštejn, stojí nedaleko.

Okolí hradu Pernštejn je protkáno sítí naučných stezek. My jsme z nich udělali zhruba osmi kilometrový okruh. Cesty se vinou po kopcích kolem hradu a co chvíli se mezi stromy otevře vyhlídka na celé panství.

Vyhlídka na hrad Pernštejn
Vyhlídka na hrad Pernštejn

Zajímavý je i starý kamenný most – pozůstatek kočárové cesty, krytý dřevěný most přes říčku Nedvědičku z 19. století, nebo 30 metrů vysoká Výří skála.

Starý kamenný most
Starý kamenný most
Zastřešený dřevěný most z 19. století
Zastřešený dřevěný most z 19. století
Vrchol Výří skály
Vrchol Výří skály

U samotného hradu je turistický blázinec. Zpoplatněný je i vstup na nádvoří a do zahrad.  Moc jsme se na místě nezdrželi, nač si kazit pocit z jinak moc pěkného okruhu po okolí hradu.

Hrad Pernštejn
Hrad Pernštejn
Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *