Venkohled

Pěší okruh Přírodním parkem Orlice (Brandýs nad Orlicí)

Tichá Orlice

NÁROČNOST

16 km (okruh), převýšení 450 m, 4 hod.

PARKOVÁNÍ

Parkoviště pošta, Brandýs nad Orlicí.

ATRAKTIVITA

Jakkoli je Orlice malebná řeka, trochu ji už známe – S dětmi na raftu na Orlici – z Týniště do Štěnkova a Sjezd Divoké Orlice z Kostelce nad Orlicí, tak pěší okruh Přírodním parkem Orlice z Brandýse nad Orlicí bohužel moc atraktivní není.

Zámek Brandýs nad Orlicí byl sedmdesát let ve vlastnictví státu a postupně chátral. V posledních desetiletích sloužil jako výchovný ústav pro problémové dívky. V roce 2013 spadl strop nad hlavním schodištěm a to už bylo moc i na problémové dívky. Od té doby byl zámek opuštěný. V současnosti se nový soukromý majitel snaží za pomoci dobrovolníků novobarokní budovu i přilehlý park opravit a zpřístupnit veřejnosti. 

Zámek Brandýs nad Orlicí
Zámek Brandýs nad Orlicí

Hned pár stovek metrů za městem je přírodní labyrint. Dětem se bude moc líbit. My už jsme tu před pár lety byli, takže tentokrát jsme jen rychle prošli kolem.

Přírodní bludiště Brandýs nad Orlicí

Celá první polovina okruhu, po červené značce svahem nad údolím J. A. Komenského až do Bezpráví, a poté po NS Po stopách živé vody přes Klopoty, je překvapivě otravná. Jen asfaltky a zpevněné lesní cesty a k vidění skoro nic není. 

Modrá turistická značka z Klopot přes Orlické Podhůří vede většinou po dost rušné silnici. Teprve poté se zanoří do lesa, aby po překonání vrcholu Zátvor, vedla zase na silnici.

Zajímavé je stoupání z osady Perná. Na Stravě se tento segment jmenuje Pernsky smrtihlav. Pak už cesta pokračuje po vrstevnici, mezi lesem a polem, až ke zřícenině hradu Brandýs nad Orlicí.

Hrad je v posledních 400 letech pustý a postupně se rozpadající památku zachraňuje místní občanské sdružení. Už jsme tu jednou byli a spíš než hrad to tu stále připomíná staveniště.

Zřícenina hradu Brandýs nad Orlicí
Zřícenina hradu Brandýs nad Orlicí
Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *