Venkohled

S dětmi na raftu na Orlici – z Týniště do Štěnkova

Na Orlici jsme původně měli jet jen ve dvou, na kánoi z Týniště do Blešna, v podstatě celý nejkrásnější úsek spojené Orlice. Katka ale přišla s tím, že s dětmi to bude mnohem větší zábava i dobrodružství, že je potřeba tužit rodinnou soudržnost, a svou roli sehrálo i to, že jsme nesehnali hlídání. Tak jsme nakonec u pardubických CVOKů namísto kánoe půjčili nafukovací raft Colorado 360 a naše holky si na Orlici odbyly svou vodáckou premiéru.

K dopravě na začátek i konec trasy jsme využili dvě auta. V Týništi u vodáckého tábořiště RAMPA Sport jsme nafoukli raft (s malou pumpou je to docela fuška) a za slabého deště vyrazili.

Řeka silně meandrovala přírodním parkem Orlice. Bylo se na co koukat, za každou zátočinou je to trochu jiné. Za několik desítek minut přestalo pršet a postupně se vyčasilo. Kolem holek vpředu poletovaly lesklé modré motýlice (Motýlice obecná [Calopteryx virgo] je druh vážky z podřádu motýlic; našel jsem si to v atlasu, tak můžu machrovat), mě vzadu na kormidle okusovali ovádi.

Jez u Petroviček

Po silných deštích z minulého týdne bylo v korytě hodně vody a řeka celkem svižně tekla. Bez pádlování to sice nešlo, ale vyšší stav vody asi hodně pomohl, protože trasu dle vodáckého průvodce plánovanou na 4 hodiny v jsme v pohodě zvládli i s pomalým raftem za 2,5 hodiny.

Když se za mírným zákrutem objevila písečná pláž u Štěnkova, byl skutečně čas skončit. S lítostí jsme vytáhli raft z vody a než jsme ho vysušili a složili, holky se stačily na písečné pláži pořádně vykoupat.

Orlice z Týniště do Štěnkova je krátká pohodová trasa s velkým množstvím malebných zátočin a ukrytých pláží. Při vyšším stavu vody (v Týništi bylo 77 cm) řeka příjemně teče, s výjimkou kamenného valu u Petroviček ale žádné peřejky, takže bohužel ani žádné intenzivnější zážitky.

Závěrečné vykoupání na písečné pláži ve Štěnkově

Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *