Venkohled

Okruh z Třemošnice přes Pařížov a Kaňkovy hory

Jaro na sebe letos nechalo docela dlouho čekat, tak jsem tradičních 100 jarních kilometrů zahájil až na konci března. Na první rozejití po zimě jsem zvolil 22 km okruh z Třemošnice, podél Doubravy k přehradě Pařížov a zpět přes hřeben Kaňkových hor a Hedvičiným údolím.

Cestu po žluté údolím Doubravy z Třemošnice k přehradě Pařížov jsem měl slušně nachozenou, protože pod Pařížovem býval tábor pardubické Sedmičky. Ale už to bude 25 let a přísahám, že Doubrava tenkrát vypadala širší a divočejší, hlavně když jsme ji přelézali po popadaných kmenech.

Údolí Doubravy

Přístup na hráz přehrady Pařížov je veřejnosti zapovězen. Tohle se za ta léta nezměnilo. Škoda, protože je to moc pěkná historická stavba. Teoreticky je prý možné zazvonit na hrázného a poprosit o prohlídku, ale raději bych šlápl bosou nohou na včelu, než někoho otravovat.

Přehrada Pařížov

Od Pařížova pokračuji po modré přes Běstvinu k osadě Javorka. Stojí tu už skoro šest století a při posledním sčítání lidu v roce 2001 tu žili dva obyvatelé. Je to hezké místo s vkusně opravenou myslivnou, snad tedy nezanikne úplně.

Po červené (a zároveň naučné stezce Krajem Železných hor) pokračuji k úpatí Kaňkových hor. Červená značka i naučná stezka Národní přírodní památku Kaňkovy hory obchází, snad z důvodů ochrany přírody. Jsem rebel, vyrážím bukovým lesem přímo vzhůru na hřeben. Snad nešlápnu na nohu nějakému vzácnému živočichovi, měl by opravdu těžký den, zvlášť poté, co už mu přejel hlavu traktor, který tu přede mnou zanechal obrovské stopy plné bláta.

Jaro už to rozjelo, ale na vrcholu Kaňkových hor se teplota drží jen lehce na nulou a ve studeném větru je cítit sníh. Ale je to zajímavá hřebenovka, rozhodně této odbočky ze značené turistické trasy nelituji.

Kaňkovy hory, hřebenovka

Po překonání celého hřebene scházím po žluté do Pekla a odtud se po zelené vracím Hedvičiným údolím do Třemošnice. Hluboká skalnatá rokle vyhloubená Zlatým potokem mě ale trochu zklamala. Podél regulovaného toku s několika jezy vede široká zpevněná cesta a romantiky v ní není ani špetka. Údolí navíc vyúsťuje u průmyslového areálu Kovolisu Hedvikov. Pokud jde o romantická místa, nedaleká Lovětínská rokle je mnohem zajímavější.

Hedvičino údolí

Železné hory možná nejsou nijak velkolepé, dokonce ani nemají opravdový hřeben, ale přesto ukrývají celou řadu zajímavých a pěkných míst. Okruh z Třemošnice přes Pařížov a Kaňkovy hory několik takových míst ukazuje. A příště se podíváme na další.

Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *