Venkohled

Na běžkách v Orlických horách

Skoro rovná asfaltka hlavní hřebenovky Orlických hor je v létě na pěší turistiku nudná. Když ale v zimě zapadá sněhem, vzniká vynikající trasa pro běžky. Parkovat lze bez problémů a zdarma například v Deštném nebo dokonce přímo u hřebenovky pod Masarykovou chatou na Šerlichu. Stopy na klasiku i bruslení jsou upraveny rolbou. Ani ta nejatraktivnější místa na hřebeni nejsou nijak přelidněná a na rozdíl od blízkých Krkonoš jsem nikdy neměl pocit, že by se mě místní podnikavci snažili obrat. Orlické hory jsou zkrátka zajímavou lokalitou pro pohodový výlet.

Proběhl jsem si oblíbené třicetikilometrové kolečko Deštné – Pod Polomským kopcem – Šerlišský mlýn – Šerlich – Velká Deštná – Pod Jelenkou – Luisino údolí – Zámeček – Deštné. Za vynikajících podmínek a krásného počasí ve všední den o jarních prázdninách bylo na hřebeni jen velmi málo lidí a na nástupovce z Deštného skoro nikdo.

Chce to dobrou mapu, zimní trasy jsou značeny jen na samotném hřebeni, kde se ale paradoxně zabloudit skoro nedá. Je dobré se orientovat podle kombinace letní mapy (turistické značky), zimní lyžařské mapy a mapy tras aktuálně upravených rolbou (http://www.destne.info/bezecketrate/). Aktuální a věrohodné informace o stavu stopy lze nalézt na webu Kamzasněhem.cz (http://www.kamzasnehem.cz/bezky/orlicke-hory/destne-v-orlickych-horach).

mapa3

Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *