Venkohled

Rory Stewart: Místa na půl cesty

Z kraje roku 2002, jen několik týdnů po pádu Tálibánu, prošel Rory Stewart pešky napříč Afghánistánem, z Herátu do Kábulu. Pak o tom napsal knihu, která se stala bestsellerem. Kaleidoskop zážitků ze země zničené desetiletími násilných konfliktů ale ničím nepřekvapuje. V civilizovaných oblastech, což je v podstatě jen Herát a Kábul, narážel autor na všudypřítomnou korupci a rychle bující byrokracii. Většina jeho náročné pouti vedla přes venkovské horské oblasti. Rory Stewart se prodíral přes sněhem zasypané horské průsmyky a o ubytování a stravu žádal v takřka izolovaných osadách.

Místa na půl cesty jsou smutným čtením. Většina venkovských obyvatel Afghánistánu je negramotná, jejich omezený světonázor vyjadřuje kalašnikov a korán (kterému ovšem málokdo rozumí). Snad jediné, co v místní infrastruktuře opravdu funguje, je produkce a pašování opia. A také plundrování historických památek a jejich vývoz na černý trh.

Vyprávění Roryho Stewarta nabízí určitou míru pochopení, proč jsou snahy o importování demokracie a západních hodnot do země s takřka středověkým uspořádáním zřejmě odsouzeny k nezdaru. Před samotným cestováním Afghánistánem ovšem Místa na půl cesty odrazují.

Nakladatelství Volvox Globator, 2011, 307  stran.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *