Venkohled

Je s námi konec?

Žijeme ve složité době informačního a datového smogu. Dříve byl problém se k informacím dostat, dnes jich máme naopak obrovský přebytek. Jednou z největších výzev současnosti je výběr relevantních zdrojů, jejich utřídění a přiřazení správné váhy. Může nám v tom pomoci celá řada indikátorů a jedním z významných je i způsob podání informací.

Typickým problémem, u kterého se v žádném případě nemůžeme spolehnout na vlastní lokální pozorování a kdy jsme odkázáni na zdroje, je globální oteplování změna klimatu.

Okrajově se snažím tuto oblast sledovat a dívat se na ní střízlivě a kriticky. Četl jsem velmi dobrou a hlubokou Zemi na misce vah Ala Gora a bohužel i její volné pokračování, agitku Nepříjemná pravda (k vidění i jako filmový dokument). Z druhého, řekněme skeptického, tábora jsem četl skvělé knihy Bjørna Lomborga Skeptický ekolog a Zchlaďte hlavy!. A dokonce i nechvalně známou Modrou, nikoli zelenou planetu Václava Klause.

Není pochyb o tom, že jsme svědky špíny a argumentačních faulů na obou stranách sporu. Možná je ve hře příliš mnoho peněz.

Dokument Je s námi konec? (Before the Flood, 2016), který měl mohutně inzerovanou celosvětovou premiéru na kanálu National Geographics zhruba před deseti dny, si klade za cíl upozornit na palčivé důsledky globální změny klimatu. A nabízí hvězdné obsazení v čele s Leonardem DiCapriem, skvělý tvůrčí tým, vysoký rozpočet a opravdu velkolepou podívanou.

Leonardo DiCaprio byl v roce 2014 jmenován poslem míru Organizace spojených národů s přednostním zaměřením na boj proti globálním změnám klimatu. A svou roli v OSN vzal opravdu zodpovědně. Nutno ovšem říct, že není v oboru nováčkem. Ekologickému aktivismu se věnuje dlouhodobě.

V posledních dvou letech Leo cestoval po celém světě, setkával se s vědci, aktivisty, politiky i lidmi postiženými domnělými následky změn klimatu. A za sebou měl samozřejmě štáb filmařů.

Typická scéna. Leo přilétá kamsi do Grónska, povídá si s inuitským stařešinou, vyslechne stížnost na oteplování, pokývá hlavou, projde se po tajícím ledu, štáb natočí pár velkolepých záběrů a Leo odlétá zase jinam.

Leonardo DiCaprio a Elon Musk v Tesla Gigafactory (© National Geographic Channel)

Leonardo DiCaprio a Elon Musk v Tesla Gigafactory (© National Geographic Channel)

Jindy se Leo setkává s nejvýznamnějšími vůdci současných let, např. s Barackem Obamou nebo papežem Františkem I. Jejich debaty jsou ale v podstatě bezobsažné.

Celý dokument je strašlivě povrchní a jednostranný, zaměřený na lokální problémy bez uvedení širších souvislostí. Nejsou prezentována takřka žádná “tvrdá” data.

Nepodezřívám Lea ani jeho tým z vědomé manipulace. Věřím, že si o naši budoucnost dělají upřímné starosti. Z dokumentu Je s námi konec? ale budou nadšeni jen environmentalisté, nezaujaté asi nepřesvědčí.

Ostatně posuďte sami. Dokument je k vidění online a zdarma. Volte originální znění (případně s titulky), český dabing jsem nevydržel víc než 2 minuty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *