Venkohled

Aplikace Záchranka

Čas od času, když prolézám kdejakou zapomenutou rokli, napadne mě, co když se mi tu něco stane? Jak sem budu navigovat záchranku? A jak se vlastně jmenovala poslední osada? Lhota Dolní, Horní nebo snad Zlámaná? Pak jsem šel přes pole, přes louku, přes les, kamennou strží dolů a teď tu ležím s polámanými kostmi a mám jen velmi matnou představu o tom, kde vlastně jsem.

A právě pro takové účely existuje aplikace Záchranka. Jde o oficiální aplikaci zdravotnické záchranné služby České republiky pro chytré telefony s Androidem, iOS a Windows 10 či 8.1.

V krizové situaci lze stisknutím jednoho tlačítka kontaktovat linku 155 a do informačního systému  krajské záchranné služby se zároveň odešle (přes datové spojení nebo SMS) přesná poloha. Na telefonu musí být samozřejmě povolena GPS.

Screenshot aplikace Záchranka      Screenshot aplikace Záchranka

 

Vyzkoušel jsem Záchranku pro Android. Pro možnost odeslání nouzové zprávy je třeba registrovat telefonní číslo zařízení. Po prvním spuštění je tedy uživatel vyzván k zadání jména a telefonního čísla. Obratem přijde SMS s registračním kódem.

V nastavení lze zadat kontakt na osobu blízkou a informace o závažných onemocněních (např. diabetes). Tyto informace se pak spolu se jménem, přesnou polohou a dokonce i stavem baterie odešlou v nouzové zprávě.

Volání linky 155 a odeslání nouzové zprávy lze si lze nanečisto vyzkoušet v testovacím režimu. Úspěšné odeslání nouzové zprávy je potvrzeno SMSkou a namísto tísňové linky je spojen hovor s informační linkou.

Samotná aktivace alarmu je velmi snadná. Stačí jen tři vteřiny podržet červené “tlačítko”. Pro případ omylu lze alarm ještě pět vteřin po aktivaci odvolat.

S dalšími funkcemi aplikace už to taková sláva není. Lokátor ukáže na mapě aktuální polohu a nabídne nejbližší lékařské pohotovosti, zubní pohotovosti, defibrilátory a lékárny. Bohužel ale nezná zdaleka nejrozšířenější řetězce lékáren v obchodních centrech. První pomoc nabízí jednoduchého interaktivního průvodce kardiopulmonální resuscitací, ovšem bez umělého dýchání.

Mám v telefonu přehršel nejrůznějších aplikací a Záchranka je jedna z mála, která má opravdu smysl. I když samozřejmě doufám, že ji nikdy nebudu potřebovat.

One thought on “Aplikace Záchranka

  1. Pohledávky

    Ta aplikace je velice dobrá. Taky je dobrá aplikace první pomoc, kde jsou i video návody jak co správně dělat. Občas když se člověk ocitne v krizové situaci tak má v hlavě tak prázdno, že třeba zapomene i na stabilizovanou polohu. Tyto aplikace by měli být předinstalované v telefonech, místo hromady jiných nesmyslů, které tam výrobci cpou. Tyto aplikace dovedou zachránit život a to se cení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *