Venkohled

Hledají se muži na nebezpečnou cestu – příběh Shackletonova inzerátu

Hledají se muži na nebezpečnou cestu. Nízké platy, třeskutý mráz, dlouhé měsíce naprosté tmy, neustálé ohrožení, bezpečný návrat nejistý. Čest a uznání v případě úspěchu.
Ernest Shackleton
4 Burlington St.

Asi bychom jen těžko hledali nějakou biografii polárníka Ernesta Shackletona, kde by tento slavný inzerát nebyl zmíněn. Nejen jako ukázka starých dobrých časů hrdinství, ale konec konců i velmi dobré reklamy.

Ernest Shackleton (vpravo) během nuceného pobytu na ledových krách v Jižním ledovém oceánu

Odezva na inzerát prý byla obrovská. A nutno dodat, že Shackleton slib do posledního písmene splnil. Účastníky polárního dobrodružství čekalo rozdrcení lodi Endurance, přežití na ledových krách, cesta v otevřených člunech vydaných na pospas rozbouřeným živlům, přes čtvrt roku živoření na skalnaté pláži Sloního ostrova, 1.300 km dlouhá cesta malého člunu napříč polárním mořem i přechod vysokých hor ostrova Jižní Georgie. Ačkoli Královská transantarktická expedice vlastně skončila naprostým neúspěchem, polárník Shackleton se v roce 1916 vrátil jako hrdina.

A součástí jeho legendy se stal i mnohokrát citovaný inzerát. Potíž je v tom, že jeho původní znění nikdo neviděl. Neví se přesně v jakých novinách vyšel, ani ve kterém roce. Hledání pověstného Peroutkova článku Hitler je gentleman je proti tomu hračka. O tom s naprostou jistotou víme, že vyšel v časopise Přítomnost kolem roku 1936 a byl vytištěn vlevo dole. To je skutečnost tak jistá a nezvratná, jako arogance starého nemocného muže, omámeného pocitem vlastní nedotknutelnosti.

Rozdrcení lodi Endurance

S inzerátem houževnatého polárníka je to složitější. Mohl vyjít někdy počátkem dvacátého století v některém z významných britských periodik, jako The Times, nebo Geographical Journal, případně i v tematických magazínech The Blizzard a The South Polar Times, kde byl sám Shackleton redaktorem.

První skutečně doložený výskyt byl ale dohledán až v knize Quit You Like Men z roku 1944 a následně v The 100 Greatest Advertisements z roku 1949.

Podoba inzerátu v knize The 100 Greatest Advertisements

Sdružením The Antartic Circle byla dokonce za nalezení původního znění vypsána odměna $100 (žabaři, Miloš mám-fotografickou-paměť Zeman nabízí za domnělý Peroutkův článek dokonce 100.000,- Kč). Veškeré dosavadní hledání však bylo neúspěšné. Může tedy jít jen o další legendu? Pravděpodobně ano, ovšem krásnou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *