Venkohled

Bill Bryson, Appalačská stezka

Appalačská stezka (AT, Appalachian National Scenic Trail) je dálková turistická trasa vedoucí přes hluboké lesy a zaoblené hřebeny Appalačských hor při východním pobřeží Spojených států. Spolu s Continental Divide Trail ve Skalistých horách a Pacific Crest Trail na západě patří k trojici nejpopulárnějších dálkových pochodů v USA.

Nebožákům, kteří se z jakýchkoli důvodů rozhodnou stezku dlouhou přes 3.500 km projít, dělají společnost medvědi, pumy, vlci a šílenci všeho druhu. Bill Bryson se vydal na stezku počátkem devadesátých let. Jeho motivace byla, jak už to bývá, složitější. Mimo jiné toužil také po troše onoho naparování, kdy je člověk schopný zahledět se očima drtícíma žulu na vzdálený obzor a říct s pomalým, mužným popotáhnutím: “Jo, už jsem se taky vysral v lese.”

Stezku se mu nakonec celou projít nepodařilo, vlastně se tomu ani nepřiblížil, ale rozhodně posbíral dostatek zážitků a zkušeností na vynikající knížku. Appalačská stezka není suchopárným popisem národních parků a hlubokých lesů Spojených států. Je to svižné povídání plné legrace, ale i celé řady zajímavých informací z historie stezky i samotné pěší turistiky.

Mám rád Billa Brysona a jeho humor. Představuje pro mě to nejlepší ve světě většinou mizerně napsaných cestopisů. A Appalačská stezka patří k jeho vůbec nejúspěšnějším knihám. Dokonce existuje i film (neviděl jsem ho, nebude tak dobrý jako kniha), kde si Billa Brysona zahrál charismatický fešák Robert Redford.

Appalačská stezka se bohužel špatně shání. V knihkupectví je nedostupná. Naše krajská knihovna ji nemá v regále, ale v jakémsi skladu ve věži, kam se knihovníci odvažují pouze na koních a vždy ve dvou. Nedá se koupit v elektronické podobě a dokonce ani ukrást na Ulož.to. Jen čas od času se objeví nějaký nehorázně předražený bazarový výtisk. Ale já si raději počkám na nové vydání.

Nakladatelství Columbus, 2002, 334 stran. Orig.: A Walk in the Woods.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *