Venkohled

Bill Bryson, Hlavou dolů

Před několika dny jsem tu psal o skvělé knize Appalačská stezka Billa Brysona. Dovolím si doporučit ještě jeden úspěšný cestopis tohoto americko-britského spisovatele a příležitostného cestovatele. V knize Hlavou dolů, s podtitulem Země sluncem vyprahlá, vypráví o svých cestách po Austrálii.

Líbí se mi styl, jakým Bill Bryson k cestování a cestopisům přistupuje. Vždy je pečlivě připraven. Studuje historii země, zná faunu i flóru. Z velkého množství podkladů dokáže vytáhnout zajímavé a zábavné detaily. Cestuje v podstatě turisticky, navštěvuje různá muzea a atrakce, má rád pohodlí hotelů s bazénem a nepohrdne jídlem a pivem v dobré hospodě. Nemá potřebu a zřejmě ani schopnost podnikat dobrodružné a nebezpečné výpravy do divočiny. Naopak, užívá si výhod civilizace. Své dobře promyšlené vyprávění koření inteligentním humorem. A právě humor je jednou z největších deviz úspěšných cestopisů Billa Brysona. Autor se nepitvoří, nevymýšlí nesmysly a nedělá ze sebe hlupáka víc, než je nezbytně nutné. Humor staví na znalosti mnoha zajímavých faktů, na skvělé práci s jazykem a na situační komice. Něco vzdáleně podobného dělá v oboru populárně-naučné literatury Mary Roach a mně tento styl hodně sedí. Hlavou dolů je jedním z oněch vzácných případů cestopisů, které skutečně intenzivně lákají k návštěvě cizí krajiny. V Austrálii jsem nikdy nebyl, ale po přečtení této knihy bych se tam moc rád podíval.

Stejně jako Appalačská stezka, i Hlavou dolů se velmi špatně shání. V knihkupectví je nedostupná. Naše krajská knihovna ji nemá v regále, ale v jakémsi skladu ve věži, kam se knihovníci odvažují pouze na koních a vždy ve dvou. Nedá se koupit v elektronické podobě a dokonce ani ukrást na Ulož.to. Jen čas od času se objeví nějaký nehorázně předražený bazarový výtisk. Ale já si raději počkám na nové vydání.

Nakladatelství Columbus, 2003, 415 stran. Orig.: Down Under.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *