Venkohled

Z Křižánek na Devět skal

NÁROČNOST

10,5 km (okruh), 2h30m hod., s výjimkou závěrečného stoupání na Devět skal lehký terén (zpevněné lesní cesty)

PARKOVÁNÍ

parkoviště u obecního úřadu Křižánky

Na Devět skal jsme naposledy šli z Herálce, ale z nějakého záhadného důvodu na Venkohledu tento výlet není (styď se, ty líná kůže). Nemít tady nejvyšší vrchol Žďárských vrchů by ale byla škoda, takže jsem na novoroční výlet naplánoval pro změnu trasu z obce Křižánky.

Ještě v Křižánkách jsme se na chvilku zastavili u Kyšperského rybníka. Ten je napájen Kyšperským potokem, pramenícím ze studánky jen pár stovek metrů pod samotným vrcholem Devíti skal. Na koupání to ale nebylo, leda bychom si vysekali díru v ledu.

Kyšperský rybník

Z Křižánek na Devět skal se jde většinou po zpevněných lesních cestách a nijak zvlášť záživná trasa to není. Až samotné závěrečné stoupání stojí za to. Zejména po prudkém svahu pokrytém ledem.

Sněhu cestou na Devět skal moc nebylo, jen lehce pocukrováno

Pod vrcholem Devíti skal probíhala velká novoroční party, skleničky cinkaly a šampáňo teklo proudem. Tak snad Covid ještě vyspával novoroční opici.

Devět skal
Devět skal

Většina cesty po modré značce zpět do Křižánek opět nepřekypuje turistickou atraktivitou, ale alespoň nabízí výhledy na celou řadu rulových skalních věží.

Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *