Venkohled

Z Dolní Moravy na Králický Sněžník

Jako výchozí místo pro túru na Králický Sněžník bývá nejčastěji uváděna obec Stříbrnice, odkud je na vrchol nejblíž. Jenže ze Stříbrnice se nedá udělat rozumný okruh a vracet se zpět po stejné cestě je otrava. Lépe je vyrazit po žluté značce z Dolní Moravy.

První kilometry vedou po zpevněné lesní cestě proti proudu Moravy a poté je třeba prudce stoupat úbočím Králického Sněžníku až k hranici lesa. U trosek dávno stržené Liechtenštejnovy chaty se vyplatí sejít kousek z cesty a prohlédnou si ikonickou sošku slona, která se stala neoficiálním symbolem celé oblasti. Odtud už je jen kousek k prameni Moravy i na samotný vrchol Králický Sněžník (1424 m. n. m.).

Mapa

Dál lze pokračovat po červené hřebenovce kopírující česko-polskou státní hranici až na vrchol s rozhlednou Klepáč. Nejlepším ukazatelem jsou bílo červené hraniční kameny. Mezi přístřeškem Sedlo Puchača a Klepáčem je velký polom. Cestu blokují desítky popadaných stromů, které leckdy nelze rozumně obejít. Počítejte s přelézáním, prolézáním, podlézáním a značným zdržením.

Od přístřešku Pod Klepáčem je do Dolní Moravy po modré značce už jen kousek. Celá trasa měří asi 24 km a nastoupáte přes 900 výškových metrů. Masiv Králického Sněžníku je dost opuštěný, ve všední den celé hodiny nepotkáte nikoho. Cestou nejsou žádné chaty, jediné občerstvení je v Dolní Moravě, je tedy třeba myslet i na zásoby jídla a pití.

Tagged on:

One thought on “Z Dolní Moravy na Králický Sněžník

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *