Venkohled

Ultramaraton Barkley: jeden z nejtěžších závodů na světě

V sobotu jsem polehával s „rýmičkou“ a koukal na YouTube, jak borci potí krev na nejrůznějších ultramaratonech a dobrodružných závodech. A přitom jsem narazil na opravdovou lahůdku. Ultramaraton, který samotní účastnící považují za nejtěžší na světě.

Trocha historie

V roce 1977 uprchl z věznice Brushy Mountain State Penitentiary v Tennessee vrah kazatele Martina Luthera Kinga, trestanec James Earl Ray. Na útěku byl tři dny a v hustě zalesněném horském terénu se dostal pouhých osm mil od káznice. Jeho případ tehdy sledoval mladý běžec Gary Cantrell a říkal si, „Osm mil? Za šedesát hodin bych zvládl stovku!“ A nápad na ultramaraton Barkley byl na světě.

Pravidla

Ultramaraton Barkley je velmi svérázný podnik, stejně tak jako je svérázný jeho organizátor Gary Cantrell. Počet startujících je omezen na 40, startovní poplatek je $1.60 a poznávací značka domovského státu běžce. Namísto signálu startovní pistole si Gary Cantrell zapálí cigaretu. Účastníky čeká zhruba 100 mil (160 km) rozdělených do pěti okruhů, orientovat se musí jen podle mapy a buzoly a časový limit je neúprosný – 60 hodin. Jde o drsný lesní cross, většinou v dešti a mlze, běhá se mimo cesty a součet nastoupaných metrů přesahuje 16.500. To je jako vyběhnout si dvakrát na Mount Everest.

Startovní „poplatek“ – poznávací značka domovského státu běžce (Michael Hodge, https://www.flickr.com/photos/mhodge/3412114687/, CC BY 2.0)

Aby toho nebylo málo, musí závodníci najít dle polohy označené na mapě zhruba desítku knih a vytrhnout stránku odpovídající startovnímu číslu. Dokončíte dvacetimílový okruh a zjistíte, že jedna stránka chybí? Tak to máte smůlu, okruh se nepočítá.

Zapomeňte na hrající kapelu, frenetické moderátory, fandící diváky a stánky s občerstvením. Barkley je divočina, tady každý je odkázán jen sám na sebe.

Gary Cantrell si zapaluje cigaretu, závod je odstartován (Michael Hodge, https://www.flickr.com/photos/mhodge/3412112995/, CC BY 2.0)

Od roku 1986, kdy se ultramaraton koná, dokončilo pekelných 100 mil v časovém limitu 60ti hodin jen 15 mužů a žádná žena. Více než polovinu ročníků nedokončil nikdo.

Přesto, nebo možná právě proto, tento drsný podnik každý rok láká další a další odvážlivce. A někteří se pravidelně vracejí, aby si znovu sáhli na dno svých fyzických i duševních sil. Ultramaraton Barkley má podle všeho jedinečnou atmosféru. V záplavě masových a ryze komerčně zaměřených akcí rozhodně působí velmi sympaticky.

Frozen Head State Park (Michael Hodge, https://www.flickr.com/photos/mhodge/1768366598/, CC BY 2.0)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *